Po porannej akcji popytu na GPW trwa konsolidacja

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 20-12-2007, 11:39

Posiadacze akcji wreszcie doczekali trochę lepszych czasów. Dzisiaj to popyt miał mocniejsze karty w pierwszej godzinie handlu.

Tuż po otwarciu WIG20 ruszył do góry i nie zatrzymując się ani na chwilę z marszu pokonał opór na linii 3450 pkt. Wzrosty w Warszawie miały wspomaganie z zewnątrz – Dax również znajdował się na wzrostowej ścieżce i nadal trzyma się blisko sesyjnego szczytu. Tymczasem w Warszawie dało o sobie znać lekkie zmęczenie porannym zrywem. Trwa obecnie korekta wzrostu, a indeks osunął się pod linię oporu, zyskując obecnie 0,5 proc. Mobilizacja popytu jest jak najbardziej wskazana, jeśli dzisiejsza sesja ma zakończyć okres dominacji niedźwiedzi. Bez wyraźnego pokonania oporu rynek będzie narażony na ich coraz śmielsze ataki. Być może popyt wspomogą przelane dziś przez ZUS do OFE środki w kwocie ponad 300 mln., zł.

Warto zwrócić uwagę na obroty, które przekroczyły już 700 mln. zł. Spory skok obrotów na wzroście jest pozytywnym sygnałem. Najbardziej aktywne są TPSA i KGHM. Właśnie dzięki drugiej z tych spółek WIG20 był zdolny do porannego pokazu siły. Rosnąca od dwóch dni cena miedzi pomaga akcjom lubińskiego giganta. Może wręcz powiedzieć, że cena surowca jest obecnie głównym filarem warszawskiego indeksu. Orlen nie radzi sobie tak dobrze i oscyluje wokół wczorajszego zamknięcia. Indeksy mniejszych spółek są na symbolicznych minusach. Ponad 10 proc. zyskują ZNTK Łapy, a 6 proc. z okładem traci znękany ptasią grypą Indykpol.

Rynek mimo porannej akcji popytu jest bardzo wrażliwy na przeziębienie i każde ochłodzenie za granicą może spowodować powrót do punktu wyjścia. W tej chwili sytuacja na zagranicznych rynkach jest pozytywna – największe rynki Europy rosną, a kontrakty na DJ30 sugerują wzrost o ok. 30 pkt. na otwarciu. Prawdopodobnie do momentu publikacji danych w USA o 14.30 ten stan rzeczy zostanie utrzymany.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po porannej akcji popytu na GPW trwa konsolidacja