Po prezentacji PKB w USA giełdy w Europie odbiły, w Stanach otwarły się na plusie

(Tadeusz Stasiuk)
28-10-2005, 16:07

Zamykające nerwowy tydzień sesje na największych europejskich giełdach również nie należą do zbyt spokojnych. Przewaga przez długi czas należała do sprzedających. Nastroje popsuły raporty kwartalne Peugeot i ASML International, które potwierdziły obawy inwestorów i analityków o poziom zysków największych spółek.

Zamykające nerwowy tydzień sesje na największych europejskich giełdach również nie należą do zbyt spokojnych. Przewaga przez długi czas należała do sprzedających. Nastroje popsuły raporty kwartalne Peugeot i ASML International, które potwierdziły obawy inwestorów i analityków o poziom zysków największych spółek. Ten czynnik w dużej mierze odpowiedzialny był za bolesną przecenę podczas czwartkowych notowań w USA. Dopiero popołudniowa prezentacja danych o wzroście PKB w USA doprowadziła do odbicia indeksów.

Jak silne mogą być te obawy dobitnie wskazuje najwyższy od ponad 2,5 roku czwartkowy spadek notowań papierów France Telecom, po tym jak drugi na Starym Kontynencie teleoperator obniżył prognozę sprzedaży. Dzisiaj akcje giganta również tracą na wartości, ale już symbolicznie,

O ponad 6 proc. spadają kwotowania akcji Peugeot, wicelidera europejskiego rynku motoryzacyjnego. Francuski potentat zredukował swoje szacunki odnośnie całorocznego zysku przed opodatkowaniem. Pociągnęło to w dół notowania innych czołowych przedstawicieli branży w tym Renault, Volkswagen oraz BMW.

Bardzo negatywnie zaskoczył wynikami minionego kwartału ASML, producent mikroprocesorów. Spółka poinformowała bowiem o sięgającej 6,3 mln EUR stracie netto, podczas gdy analitycy oczekiwali zysku netto na poziomie około 0,5 mln EUR.

Po obniżeniu prognozy zysku przez analityków Merrill Lynch spadają kwotowania BHP Billiton. Zdaniem ML, wyniki kwartalne największej na świecie spółki wydobywczej okazały się mało satysfakcjonujące. Na obniżenie prognoz w przypadku wicelidera tego segmentu rynku, Anglo American zdecydowali się natomiast specjaliści z Credit Suisse First Boston oraz Macquarie Bank.

Produkt krajowy brutto USA wzrósł w III kwartale 2005 r. o 3,8 proc. wobec 3,3 proc. w II kwartale. To nieco więcej niż oczekiwali analitycy. Ich prognozy zakładały wzrost PKB o 3,6 proc. Zaprezentowane dane makro zaowocowały dodatnim otwarciem notowań za Atlantykiem.

Graczy za oceanem dodatkowo cieszy spadek wyceny kontraktów terminowych na ropę oraz bardzo wysokie giganta informatycznego, koncernu Microsoft.

Twórca systemu operacyjnego Windows oraz pakietu Office poinformował o 24-proc. wzroście wyniku netto w pierwszym kwartale roku obrachunkowego.

Nieznacznie rośnie kurs akcji ChevronTexaco. Spółka wypracowała wysokie zyski, ale nie aż tak jak oczekiwali analitycy. Zaszkodziły jej huragany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po prezentacji PKB w USA giełdy w Europie odbiły, w Stanach otwarły się na plusie