Po prezentacji wskaźników ISM amerykańskie giełdy ruszyły ostro w górę

(Tadeusz Stasiuk)
01-06-2005, 16:32

Indeksy dwóch największych amerykańskich giełd, NYSE i Nasdaq rozpoczęły środowe notowania od spadków. Nie zniechęciło to jednak strony popytowej, która przeszła do lekkiego kontrataku. Skala aprecjacji w pierwszej fazie notowań była jednak ograniczona. Gracze w oczekiwaniu na prezentację wskaźników Instytutu Zarządzania Podażą woleli powstrzymać się od gwałtowniejszych ruchów.

Indeksy dwóch największych amerykańskich giełd, NYSE i Nasdaq rozpoczęły środowe notowania od spadków. Nie zniechęciło to jednak strony popytowej, która przeszła do lekkiego kontrataku. Skala aprecjacji w pierwszej fazie notowań była jednak ograniczona. Gracze w oczekiwaniu na prezentację wskaźników Instytutu Zarządzania Podażą woleli powstrzymać się od gwałtowniejszych ruchów.

Indeks ISM obrazujący kondycję sektora przemysłowego spadł w minionym miesiącu do 51,4 pkt wobec 53,3 pkt miesiąc wcześniej. To znacznie gorszy wynik od oczekiwanego przez ekonomistów. Ci bowiem prognozowali co prawda spadek, ale do 52,1 pkt.

Dopiero po prezentacji tych figur makroekonomicznych popyt mocniej zaatakował. Wspomniane dane dają bowiem nadzieję, na zwolnienie tempa zacieśniania polityki monetarnej przez Zarząd rezerwy Federalnej.

Ceny ropy wzrosły do najwyższego od trzech tygodni poziomu, co znowu wzbudziło spekulacje o negatywne przełożenie kosztów paliw na wyniki finansowe. Korzystają na tym wyłącznie koncerny paliwowe, z jedynym przedstawicielem branży w średniej Dow Jones, koncernem Exxon Mobil. Kurs jego akcji zwyżkuje o ponad 0,6 proc.

Dobrze zachowują się papiery najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, Google. Zwyżka notowań to zasługa podniesienia przez bank Credit Suisse First Boston ceny docelowej walorów i to o 28 proc. do 350 USD. Kurs papierów rosnie o niemal 3 proc.

Jeszcze większą zwyżką mogą pochwalić się papiery kanadyjskiego potentata rynku telekomunikacyjnego Nortel Networks, który zaskoczył niższą od oczekiwanej przez analityków stratą netto w pierwszym kwartale.

Spadają natomiast notowania producenta części samochodowych Delphi Corp. Przyczyniło się do tego obniżenie rekomendacji przez J.P. Morgan. Korekta sięga momentami ponad 2 proc.

Tracą też wyceny papierów dwóch czołowych producentów samochodów General Motors i Forda. Gracze czekając na prezentację raportów o majowej sprzedaży liczy się z kolejnym spadkiem udziałów na rzecz japońskich konkurentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Po prezentacji wskaźników ISM amerykańskie giełdy ruszyły ostro w górę