PO przeciwna regulacjom ws. rzemiosła, handlu i ubezpieczenia OC

15-05-2007, 14:00

PO krytykuje propozycje dotyczące rzemiosła, wielkopowierzchniowych sklepów i finansowania leczenia ofiar wypadku drogowych z ubezpieczenia OC, nad którymi pracuje parlament. Platforma nie wyklucza, że jeśli ustawy te wejdą z życie, to zaskarży je do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa o rzemiośle, przyjęta przez Sejm, ale odrzucona przez Senat, nakłada obowiązek posiadania kwalifikacji do wykonywania zawodów rzemieślniczych oraz rozszerza definicję rzemieślnika. Weryfikacją kwalifikacji miałby być płatny egzamin przeprowadzany przez izby rzemieślnicze zrzeszone w Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).

Senator PO - Mirosława Nykiel przekonywała podczas wtorkowej konferencji prasowej, że przepisy tej ustawy naruszają konstytucję, m.in. w obszarze wolności i swobody gospodarczej oraz równego traktowania podmiotów gospodarczych; tworzyłyby bariery do swobodnego wykonywania zawodu, a pozycja ZRP byłaby uprzywilejowana.

Jak dodała, chciałaby rekomendować Sejmowi, który ponownie będzie się zajmował ustawą, jej odrzucenie.

Krytykowana przez PO ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, którą Sejm przyjął w zeszłym tygodniu, przewiduje, że utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kw. będzie wymagać zezwolenia gminy i sejmiku wojewódzkiego. Do budowy nieco mniejszego sklepu - od 400 m kw. do 2 tys. m kw. - wystarczy zgoda gminy. Natomiast budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw. będzie możliwa bez zezwolenia.

Zdaniem posła PO Jakuba Szulca, skutki ustawy odczują klienci. "Wszyscy ci, którzy mają cokolwiek do kupienia począwszy od zakupów codziennych (...) po towary bardziej skomplikowane będą za te towary płacili więcej" - ocenił Szulc. Jak dodał, uzyskanie pozwolenia będzie wymagało opłaty 25 zł od każdego metra kwadratowego powierzchni handlowej nowo otwieranych sklepów.

"Ta ustawa jest przypuszczalnie kolejnym niekonstytucyjnym aktem prawnym, ponieważ stoi w sprzeczności z wolnością gospodarowania w Polsce, ogranicza prawa burmistrzów do tego, żeby prowadzić politykę gospodarczą na terenie ich własnej gminy" - podkreślił Szulc.

Poseł PO przypomniał ponadto, że ustawę współtworzył poseł Samoobrony Waldemar Nowakowski, założyciel sieci sklepów Lewiatan. Szulc podkreślił, że Nowakowski jest nadal udziałowcem tej sieci. "Znakomita większość sklepów sieci Lewiatan są to sklepy, które takich pozwoleń nie będą wymagały, czyli sklepy o powierzchni poniżej 400 m kw." - mówił poseł.

Jak dodał, jeżeli ustawa nie zostanie odrzucona w całości przez Senat, PO zaskarży ją do TK.

Platformie nie podoba się także projekt wprowadzający współfinansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Ubezpieczyciele mieliby odprowadzać na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia ryczał od pobranej składki OC. Początkowo ryczałt miałby wynieść 12 proc.

Wiceszef klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił, że ta propozycja to nic innego jak "parapodatek, który zapłacić będzie musiał każdy właściciel pojazdu". Według niego, w efekcie wzrosną koszty ubezpieczenia samochodów.

Jak mówił, jeśli taka ustawa wejdzie w życie, "na pewno pojawi się kolejna skarga konstytucyjna"

"Trybunał Konstytucyjny jest jedyną instytucją, która jest w stanie pohamować to polityczne szaleństwo koalicji rządzącej, szaleństwo, które przybiera już bardzo poważne również znamiona oficjalnego, otwartego lobbingu. Przeciwko temu protestujemy" - powiedział Chlebowski. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / PO przeciwna regulacjom ws. rzemiosła, handlu i ubezpieczenia OC