Po raz pierwszy Chiny zainwestowały więcej w USA niż USA w Chinach

PAP
opublikowano: 18-11-2016, 11:07

Po raz pierwszy w historii w 2015 r. chińskie inwestycje w USA przekroczyły 15 mld dolarów i były większe niż amerykańskie w Chinach - poinformowała firma analityczna Rhodium Group w dokumencie podsumowującym 25 relacji handlowych między tymi państwami.

Zobacz więcej

Chiny

Bloomberg

Z wyliczeń Rhodium Group wynika, że w latach 1990-2015 Amerykanie dokonali w Chinach ponad 6,6 tys. inwestycji na kwotę 228 mld dolarów. W tym samym czasie Chińczycy przekazali 64 mld w 1,2 tys. inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

Jak podkreśla dziennik "Wall Street Journal" dane te są znacznie wyższe od tych publikowanych wcześniej przez władze w Waszyngtonie i Pekinie. Twórcy raportu wyrażają nadzieję, że ich dane zachęcą polityków do pogłębienia wzajemnych stosunków.

Publikacja "Dwustronna ulica" powstała w czasie ochłodzenia relacji między władzami Stanów Zjednoczonych i Chin. Zwolennicy wolnego handlu obawiają się, że administracja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa może przyjąć protekcyjny model polityki, a to może odbić się na interesach wielu podmiotów gospodarczych.

Jak podkreślają analitycy chińskie inwestycje polegają głównie na przejmowaniu amerykańskich biznesów, szczególnie w ostatnich pięciu latach. Liderami inwestycji są prywatne firmy w tym z sektora finansowego. Natomiast Amerykanie głównie (71 proc.) przekazywali pieniądze na nowe projekty w Chinach.

Media przypominają, że Trump ostro krytykował Chiny podczas kampanii wyborczej. Groził m.in. wprowadzeniem ceł w wysokości 45 proc. na importowane chińskie towary i zapowiadał, że pierwszego dnia urzędowania ogłosi, iż Chiny manipulują kursami walut.

Wcześniej w tym miesiącu analitycy wskazywali, że Pekinowi zależy na ustabilizowaniu stosunków z Waszyngtonem wobec piętrzących się problemów, takich jak zwalniająca gospodarka, reformy wewnętrzne i perspektywa zmian na najwyższych szczeblach władzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Po raz pierwszy Chiny zainwestowały więcej w USA niż USA w Chinach