PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Po raz pierwszy w historii dowódcą lotniskowca zostanie kobieta

PAP , DI
opublikowano: 26-08-2021, 13:06

Kapitan Amy Bauernschmidt została wybrana na jednego z dowódców amerykańskich lotniskowców o napędzie atomowym. To pierwsza kobieta w historii, która obejmie to stanowisko.

Pilotowała śmigłowce, służyła na lotniskowcach rozmieszczonych na różnych oceanach, brała udział m.in. w inwazji USA na Afganistan w 2001 r., od 2019 do 2020 r. dowodziła okrętem desantowym USS San Diego, a teraz obejmie dowództwo nad lotniskowcem. Na razie nie wiadomo, którym z 11 atomowych lotniskowców amerykańskiej marynarki będzie dowodzić.

Kapitan Bauernschmidt już wcześniej objęła stanowisko, które nigdy dotychczas nie zostało przydzielone kobiecie. W 2016 r. została pierwszym oficerem na atomowym lotniskowcu USS Abraham Lincoln. Była drugą najważniejszą osobą na pokładzie okrętu z około 5-tyzięczną załogą.

Ukończyła Akademię Marynarki Wojennej USA w 1994 r. W tym samym roku kobiety dopuszczono do służby na okrętach wojennych i w lotnictwie marynarki.

„To prawo absolutnie zmieniło moje życie (...) Byłyśmy pierwszym rocznikiem, który kończył studia, wiedząc o tym, że może zostać zaszczycony możliwością służby, wraz z resztą naszych towarzyszy, w warunkach bojowych” — mówiła Amy Bauernschmidt w wywiadzie dla stacji CBS w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane