Po rekordach Europa tanieje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

Początek tygodnia na największych europejskich giełdach nie był udany dla inwestorów. Trzy główne rynki spadały drugą sesję z rzędu. To rezultat obaw o spowolnienie gospodarcze i spadek rentowności spółek. Boom gospodarczy i prognozy spektakularnych zysków firm wyniosły poprzednio indeksy na najwyższe od stycznia 2001 r. poziomy. Nastroje popsuły też doniesienia z Azji, gdzie tamtejsze rynki spadły w poniedziałek najmocniej w ostatnich 10 tygodniach.

Uwagę inwestorów przykuwała najnowsza oferta przejęcia London Stock Exchange (LSE), operatora londyńskiej giełdy, przez amerykański Nasdaq. Konkurent zza oceanu zaproponował 2,7 mld GBP, dodając, że jest to oferta finalna. W reakcji na te informacje kurs akcji LSE silnie rósł.

Mniej spektakularnie zareagowali na najświeższe doniesienia w sprawie przejęcia Corusa udziałowcy tego potentata stalowego. Do walki ma się ponoć włączyć Sewierstal, a Tata Steel — podnieść swoją ofertę.

Zyski z poprzedniego tygodnia zaczęły oddawać akcje ITV, największego na Wyspach Brytyjskich prywatnego nadawcy telewizyjnego. Dostało się również płatnemu konkurentowi BSkyB. Spośród spółek indeksu Stoxx 600 największy spadek odnotowywał holenderski koncern budowlany Royal BAM Groep. Przecena momentami przekraczała 15 proc. po tym, jak firma obniżyła tegoroczną prognozę finansową.

Słabo rozpoczął się również tydzień dla graczy za oceanem. Po piątkowym rekordzie indeksu Dow Jones górę wzięła podaż. Przed głębszą korektą — twierdzą analitycy — rynki może uratować kolejna fala fuzji i przejęć. Wśród największych takich transakcji wymienia się ofertę przejęcia za 25,9 mld USD spółki Phelps Dodge Corp. przez mniejszy Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy