PO rozmawia z Lewicą na temat odrzucenia weta prezydenta

PAP
opublikowano: 16-12-2008, 12:31

Trwają negocjacje z lewicą, w tym tygodniu będzie głosowanych osiem, a być może nawet dziewięć zawetowanych przez prezydenta ustaw. O tym trzeba rozmawiać - powiedział dziennikarzom szef klubu PO Zbigniew Chlebowski po wtorkowym spotkaniu z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim.

Chlebowski nie wykluczył po spotkaniu, że Sejm będzie głosował weto do emerytur pomostowych jeszcze w tym tygodniu. Sugerował to także na porannym spotkaniu z dziennikarzami marszałek Bronisław Komorowski.

Sejm na trwającym posiedzeniu ma rozpatrzyć osiem prezydenckich wet - m.in. do ustaw zdrowotnych, zmian w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz zmian w przepisach dotyczących emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W poniedziałek prezydent odmówił podpisania kolejnej ustawy - o emeryturach pomostowych. Argumentował, że jest ona niesprawiedliwa, a kryteria przyznające wcześniejszą emeryturę - arbitralne.

Napieralski zapowiedział jedynie, że rozmowy z PO będą kontynuowane.

Wcześniej, pytany przez dziennikarzy jak klub Lewicy będzie głosować w sprawie prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych Napieralski powiedział, że jego partia będzie raczej za podtrzymaniem tego weta, bo "ta ustawa jest zła"

"Ta ustawa krzywdzi ludzi, jest niesprawiedliwa, jest przygotowana na szybko, bez dobrych i rzetelnych konsultacji, bez dialogu. Ustawa jest niesprawiedliwa, ale warto nad nią usiąść i popracować" - argumentował polityk SLD. Klub Lewicy będzie rozmawiał o prezydenckich wetach o godz. 18.

Wcześniej we wtorek w radiowej Trójce Chlebowski powiedział, że Platforma "nie zdecyduje się" poprzeć ustawy, która przedłużyłaby o rok dotychczasowe rozwiązania dotyczące emerytur pomostowych.

"Nie ma mowy o jakiejkolwiek nowej inicjatywie w sprawie emerytur pomostowych" - dodał. Jak zaznaczył, jest to pewne "na 100 procent".

Pytany w Trójce, czy klub Lewicy może pomóc w odrzuceniu weta, Chlebowski zauważył, że elementem kompromisu była ustawa o emeryturach nauczycielskich. Przypomniał też, że została przyjęta poprawka Lewicy do ustawy "o pomostówkach" gwarantująca świadczenia rekompensacyjne dla pewnej grupy pracowników, którzy tracą te uprawnienia.

"Dziś Lewicy nie zamierzamy w jakikolwiek sposób prosić, dziś nie ma mowy o jakichkolwiek targach. (...) Poszliśmy na pewien kompromis z Lewicą. Jeśli Lewica uważa, że to jest dobry pomysł pozbawianie wszystkich ludzi tych uprawnień, bierze na siebie odpowiedzialność z panem prezydentem" - dodał.

Na pytanie o możliwość wcześniejszych wyborów w sytuacji gdy prezydent wetuje główne ustawy rządowe Chlebowski podkreślił, że kiedy PO wygrała wybory umówiła się z Polakami, że to będzie 4- letnia kadencja.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / PO rozmawia z Lewicą na temat odrzucenia weta prezydenta