PO: rząd całkowicie nieskuteczny w sprawach międzynarodowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-11-2005, 18:26

Platforma Obywatelska zarzuciła w niedzielę rządowi "całkowitą nieskuteczność" w polityce międzynarodowej, w związku z nieoficjalnymi informacjami, że w proponowanym budżecie Unii Europejskiej na lata 2007-2013 Polska straci 6 miliardów euro.

Platforma Obywatelska zarzuciła w niedzielę rządowi "całkowitą nieskuteczność" w polityce międzynarodowej, w związku z nieoficjalnymi informacjami, że w proponowanym budżecie Unii Europejskiej na lata 2007-2013 Polska straci 6 miliardów euro.

    "To, że plan ten pojawia w dwa dni po wizycie polskiego premiera w Londynie (wizyta Kazimierza Marcinkiewicza miała miejsce w czwartek - PAP), który zabiegał o większy budżet, świadczy o całkowitej nieskuteczności polskiego rządu na arenie międzynarodowej" - powiedział w niedzielę na konferencji prasowej w Sopocie przewodniczący komisji budżetowej w Parlamencie Europejskim Janusz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej. 

    Krytyczne zdanie Lewandowskiego o rządzie podzielił uczestniczący w konferencji lider PO Donald Tusk. "Jeśli tak miałyby wyglądać skutki wizyt kolejnego już rządu, kolejnej polskiej władzy, że jedzie się do jakiegoś kraju załatwiać sprawę i wraca się z efektem gorszym niż przed wyjazdem, to wtedy będziemy musieli bić na alarm. Bo to jest najprostszy  sposób, aby marnować polskie szanse, a nie te szanse budować" - podkreślił.  

    "Oczekujemy od rządu, aby już teraz, w sposób daleko bardziej skuteczny niż dotychczas, budował koalicję krajów na rzecz większego budżetu i korzystniejszego dla nas kompromisu, koalicję wychodzącą poza Grupę Wyszehradzką" - zaapelował Lewandowski.

    Eurodeputowany PO zarzucił rządowi, że w ostatnich dniach "wyspecjalizował się w gestach Rejtana - wyizolowanych, osamotnionych i bardzo nieskutecznych". "Kluczem do walczenia o swoje racje na forum 25 krajów jest budowanie bloków i sojuszy" - zaznaczył.

    Platforma chce też, aby gabinet Marcinkiewicza w pilnym trybie uprościł przepisy prawne w celu lepszego wykorzystania pieniędzy unijnych. "Polska jest ostatnim krajem w Europie pod względem poziomu wykorzystania funduszy strukturalnych, co stwarza argument po stronie krajów bogatych, które chcąc oszczędzać na Polsce mówią, że i "+tak nie jesteście w stanie tego wykorzystać+" - wyjaśnił Lewandowski. 

    "Nie chcemy, aby w toku dumania o IV Rzeczpospolitej, żebyśmy marnotrawili korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej, na które zapracowała III Rzeczpospolita, pokonując bardzo trudny tor przeszkód przez 15 lat" - oświadczył Lewandowski.

    Europarlamentarzysta PO, oceniając niekorzystny dla Polski kształt budżetu UE, na którym nasz kraj może stracić 6 miliardów euro, powiedział, że wprawdzie "skąpstwo budżetowe Unii" nie jest rzeczą nową, to jak dotąd "interesy nowych, biednych krajów członkowskich, zawsze były pod ochroną".

    W sobotę w Gorzowie premier Marcinkiewicz, pytany o informacje nt. ewentualych strat Polski w budżecie UE na lata 2007-2023, powiedzial, że to są "plotki". Zapewnił, że podczas żadnego z jego oficjalnych spotkań, w tym z brytyjskim premierem Ton'ym Blair'em, nie padły tego rodzaju propozycje. Dodał, że jeśli się pojawią, to Polska będzie na nie reagowała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane