Po sesji amerykańskie spółki high-tech sypnęły ostrzeżeniami

Przemek Barankiewicz
19-06-2002, 08:32

Prawdopodobnie poniedziałkowe wzrosty na amerykańskich giełdach okażą się jednorazowym wyskokiem. We wtorek po zakończeniu spokojnej sesji czołowe spółki technologiczne wydały ostrzeżenie o gorszych od spodziewanych wynikach finansowych. Po godz. 8 czasu polskiego kontrakty futures na indeks Nasdaq 100 traciły aż 3,9 proc., a na wskaźnik S&P 500 – 1,1 proc.

Apple, producent m.in. komputera iMac, obniżył prognozy zysku w III kwartale z 11 centów do 8-10 centów na akcję. Niższa od spodziewanej będzie też sprzedaż spółki, bo popyt na rynku reklamowym i wydawniczym jest niski, podobnie jak sprzedaż komputerów firmy w Europie i Azji.

III kwartał ma być gorszy od poprzedniego dla Cieny, czołowego producenta światłowodów. Spółka określiła biznes, w jakim działa, jako ciągle zmienny i nieprzewidywalny.

AMD, jedyny konkurent Intela na rynku procesorów, oczekuje znacznej straty operacyjnej na sprzedaży w II kwartale. Zamiast oczekiwanych przez analityków 841 mln USD przychodów w tym okresie, spółka zanotuje 620-700 mln USD sprzedaży.

Innego rodzaju kłopoty dobiły Micron Technology. Producent chipów otrzymał pozew w sprawie śledztwa dotyczącego rzekomych praktyk monopolowych na rynku komputerowej pamięci DRAM. Micron zaprzecza, że złamał prawo i zapewnia o pełnej współpracy z Departamentem Sprawiedliwości.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po sesji amerykańskie spółki high-tech sypnęły ostrzeżeniami