Po słabej sesji, amerykańskie giełdy zakończyły piątkowe notowania na minusie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 30-06-2006, 22:53

Zamykająca kwartał sesja na amerykańskich giełdach nie była już tak optymistyczna jak dzień wcześniej. Część inwestorów zdecydowała się zrealizować zyski po czwartkowym silnym wybiciu indeksów. Do sprzedaży walorów zachęcały najświeższe dane makro, które w swoim wydźwięku nie były jednoznaczne.

Zamykająca kwartał sesja na amerykańskich giełdach nie była już tak optymistyczna jak dzień wcześniej. Część inwestorów zdecydowała się zrealizować zyski po czwartkowym silnym wybiciu indeksów. Do sprzedaży walorów zachęcały najświeższe dane makro, które w swoim wydźwięku nie były jednoznaczne.

Co prawda w drugiej połowie sesji do głosu doszła strona popytowa, jednak finisz stał znów pod znakiem spadków. Ostatecznie wskaźnik Dow Jones stracił 0,36 proc., zaś Nasdaq Composite 0,11 proc.

W maju wydatki i dochody Amerykanów wzrosły zaledwie o 0,4 proc. To najniższa wartość w okresie trzech miesięcy. Z kolei wskaźnik nastrojów konsumenckich wzrósł na koniec czerwca do 84,9 pkt. W tym przypadku można mówić o zaskoczeniu, gdyż ekonomiści oczekiwali utrzymania wcześniejszego poziomu. Zaniepokoił z kolei odczyt indeksu aktywności biznesu w regionie Chicago, który traktowany jest jako istotny wskaźnik kondycji gospodarki. Znów odżyły obawy o presję inflacyjną, na co wskazywał w uzasadnieniu do podwyższenia stóp procentowych Zarząd Rezerwy Federalnej. To „zasługa” wzrostu wskaźnika cen płaconych.

Bohaterem sesji w gronie trzydziestu największych blue chipów został koncern motoryzacyjny General Motors. Sięgająca momentami o blisko 7 proc. zwyżka kursu to następstwo apelu Kirka Kerkoriana, jednego z największych akcjonariuszy spółki. Zaproponował on powiązanie kapitałowe giganta z francusko-japońskim Renault-Nissan. Ponoć obaj producenci samochodów są gotowi objąć walory GM.

Dosyć mocno spadały natomiast notowania Apple Computer. Okazuje się, że znany producent komputerów i popularnych iPodów może mieć problemy w związku z wyemitowanymi w ciągu minionych czterech lat opcji na akcje.

Rozczarowująca prognoza sprzedaży zbija ostro w dół wycenę papierów Palm. W przeciwnym kierunku powędrowały z kolei notowania Research in Motion. Producent Blackberry, urządzeń typu PDA poinformował o 35-proc. wzroście sprzedaży kwartalnej i zyskach przewyższających prognozy analityków.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Po słabej sesji, amerykańskie giełdy zakończyły piątkowe notowania na minusie