Po słabym początku dnia indeksy w USA wzrosły

Marek Druś
opublikowano: 23-08-2001, 00:00

Po słabym początku dnia indeksy w USA wzrosły

Środowa sesja na giełdach w USA miała nietypowy przebieg. W pierwszej, dłuższej części indeksy oscylowały wokół poziomu wtorkowego zamknięcia. Dopiero na zakończenie sesji wyraźnie odbiły w górę. Kiepskie nastroje w pierwszej części notowań to skutek pesymistycznego komentarza na temat najbliższych perspektyw gospodarki amerykańskiej, którymi Alan Greenspan okrasił decyzję o siódmej w tym roku obniżce stóp procentowych. Pozytywne piętno na wynikach rynku odcisnął General Motors, który potwierdził prognozę zysków w trzecim kwartale oraz przewidywaną wielkość całorocznej produkcji. Dzięki temu poprawiła się wycena innych przedstawicieli branży, m.in. DaimlerChryslera i Forda.

Drożały papiery spółek naftowych po tym, gdy okazało się, że spadły zapasy paliw w USA. Wzrosła cena udziałów największych przedstawicieli sektora: Exxon Mobil, Chevron i Texaco. Dobre nastroje utrzymywały się przez niemal całą sesję wokół udziałów producentów chipów. To skutek ostatnich informacji o kolejnym miesięcznym wzroście liczby zamówień odnotowanych przez spółki sektora. Wyraźnie zdrożały akcje Intela, o którym „Wall Street Journal” napisał, że zamierza obniżyć ceny mikroprocesorów, aby dać odpór podobnej polityce stosowanej przez swojego głównego rywala, AMD. Papiery tego ostatniego staniały. Spadł kurs AOL Time Warner po tym gdy spółka poinformowała o planach zwolnienia 1,7 tys. pracowników. W dół poszła także cena udziałów powiązanego z AOL przez współpracę z Netscapem producenta sprzętu sieciowego, Sun Microsystems.

Na giełdach w Europie początkowe spadki wywołane pesymistyczną oceną najbliższej przyszłości amerykańskiej gospodarki wydaną przez Fed zniwelowała zaskakująca poprawa lipcowego wskaźnika Ifo w Niemczech. Niemieccy biznesmeni, których ocena sytuacji gospodarczej znajduje odbicie w wielkości wskaźnika, okazali się w lipcu bardziej pozytywnie nastawieni niż w czerwcu. W górę poszły ceny udziałów większości telekomów, m.in. Vodafone Group, France Telecom, Nokii i Ericssona. Zdrożały udziały producentów chipów. Na giełdzie we Frankfurcie w górę poszły kursy Infineon Technologies i Siemensa. Informacje o spadku zapasów paliw w USA wpłynęły na wyraźna poprawę Shell Transport & Trading, Royal Dutch, British Petroleum oraz TotalFina Elf.

Po decyzji Fed o cięciu stóp procentowych poprawiła się wycena spółek finansowych. We Frankfurcie wyraźnie poszła w górę cena papierów Deutsche Banku i MPL. Drożały udziały spółek motoryzacyjnych, m.in. Rolls-Royce’a, Peugeota i DaimlerChryslera. Spadła cena udziałów koncernu MAN, specjalizującego się w produkcji ciężarówek. Liderem zwyżek wśród niemieckich blue chipów była Lufthansa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu