Po słabym tygodniu złoty znalazł wsparcie

Mariusz Potaczała
05-10-2009, 00:00

Za nami kolejny tydzień osłabienia krajowej waluty. Zarówno kurs EUR/PLN, jak i USD/PLN kontynuowały zapoczątkowany w połowie września trend wzrostowy, dochodząc do lokalnych maksimów 4,2930 oraz 2,9540.

Wsparciem dla notowań złotego na zakończenie tygodnia okazało się porozumienie pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa i spółką Eureko, a także zatwierdzenie przez NWZA PZU wypłaty dywidendy w wysokości 12 mld zł. Dodatkowo zdementowane zostały pogłoski o sprzedaży znacznych pakietów obligacji skarbowych przez PZU oraz jednorazowej wymianie uzyskanych w polskiej walucie środków przez Eureko. Wszystko to zmniejszyło presję spadkową, pod jaką w ostatnim czasie znajdował się złoty, i na koniec piątkowych notowań kurs euro spadł o 6 groszy.

W nowym tygodniu oczekiwać można powrotu lekko zaburzonej w ostatnim czasie korelacji kursu EUR/PLN z notowaniami eurodolara. Kurs EUR/USD nie przebił trwale 1,45. To może oznaczać zakończenie korekty i powrót do wzrostów.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po słabym tygodniu złoty znalazł wsparcie