Po śmierci Kim Dzong Ila taniały chińskie akcje, drożały obligacje USA

MD, Bloomberg
opublikowano: 19-12-2011, 07:35

Wzrost niepewności po wiadomości o śmierci Kim Dzong Ila, dyktatora Korei Północnej, skłoniła inwestorów do kupowania aktywów uznawanych za bezpieczne.

Drożeją obligacje skarbowe USA i dolar. Rentowność papierów z terminem zapadalności w listopadzie 2021 roku i 2 proc. kuponem spadała w pewnym momencie do 1,83 proc., najniższej wartości od 5 października. Dolar umocnił się wobec euro do 1,2990 USD.

- Śmierć Kim Dzong Ila zwiększyła niepewność na rynkach, które i tak wykazywały się awersją do ryzyka z powodu kryzysu zadłużenia w Europie – powiedział Masaru Hamasaki, główny strateg Toyota Asset Management Co.

Wiadomość o śmierci północnokoreańskiego dyktatora miała także udział w spadkach cen na chińskich rynkach akcji. Indeks Shanghai Composite spadał niedługo przed końcem handlu najmocniej w grudniu i zmierzał do najniższej wartości zamknięcia od połowy marca 2009 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, Bloomberg

Polecane