Po spadkach nie ma już śladu

xtb
opublikowano: 12-12-2007, 16:06

Patrząc na to co dzieje się na zamknięciu europejskich parkietów, można się zastanawiać, czy przypadkiem obserwowane wczoraj dramatyczne spadki w USA nie były tylko złym snem.

Giełdy w Europie nie tylko nie kończą dnia wysokimi zniżkami, ale są już na około 1% plusach. Zwyżce przoduje niemiecki DAX, który jest już naprawdę blisko tegorocznych rekordów. Zwyżkom indeksów towarzyszy umocnienie dolara, zwłaszcza w relacji do jena. Kurs USDJPY jest już na poziomie najwyższym od początku listopada co najlepiej obrazuje rosnące apetyty na ryzyko. Dobre nastroje powróciły także nad Wisłę. Warszawski WIG20 rośnie ostatecznie o 1%, wcześniejsze spadki odrabia również złoty.

Czy zatem inwestorzy źle zinterpretowali wczorajsze posunięcie Fed? Z jednej strony można argumentować, że wczorajsza reakcja była zbyt silna, choć z drugiej strony równie silne były zwyżki z końcówki listopada, oparte właśnie na oczekiwaniach mocniejszych cięć stóp. Tym niemniej, nastroje inwestorów skrystalizowały się po dzisiejszej informacji o skoordynowanej akcji banków centralnych, które zapowiedziały, iż nie dopuszczą do kryzysu płynnościowego w sektorze międzybankowym w końcówce roku. A to bardzo dobra wiadomość dla inwestorów. Nikt bowiem nie chce kryzysu przed zabawą sylwestrową. 

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl       

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: xtb

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Po spadkach nie ma już śladu