Po środowym posiedzeniu Fed złoty może się umocnić

  • PAP
opublikowano: 16-03-2021, 17:18

Rynki czekają na środowe posiedzenie Fed. Kontynuacja łagodnej polityki może wiązać się z przejściowym umocnieniem złotego i spadkami rentowności krajowych SPW - ocenili w rozmowie z PAP Biznes ekonomiści banku PKO BP.

Adobe Stock

"W najbliższych tygodniach kurs EUR/PLN może pozostać na podwyższonych poziomach. Nie zakładamy trwałego przebicia 4,60, jednak spodziewamy się, że pozostanie w szerszym przedziale 4,55-4,60. W krótkim horyzoncie prawdopodobnie będzie utrzymywał się bliżej górnej granicy przedziału, przy czym środowe posiedzenie Fed może być pretekstem dla walut rynków wschodzących do chwilowego odreagowania" - strateg rynku walutowego banku PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Ekonomista zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie notowania złotego zależą w znacznej mierze od tendencji panujących na innych rynkach wschodzących. Ocenił, że czynniki makroekonomiczne w kraju pozostają dobre, jednak takie kwestie jak relatywnie trudna sytuacja pandemiczna i nowe obostrzenia sprawiają, że złoty jest jedną ze słabszych walut EM.

Narodowy Bank Polski podał we wtorek, że nadwyżka w obrotach bieżących w styczniu wyniosła 3.258 mln euro wobec konsensusu 2.940,0 mln euro nadwyżki. Eksport spadł w styczniu o 2,8 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 2,4 proc. rdr, a import spadł o 5,3 proc. rdr wobec prognozy spadku o 1,0 proc.

"Był to prawdopodobnie historycznie najwyższy odczyt. Jest to czynnik, który wspiera złotego, jednak w krótkim terminie odczyty mają ograniczone znaczenie. Dotyczy to także inflacji bazowej, która nieco zaskoczyła in-plus" - ocenił.

NBP podał, że inflacja bazowa w lutym wyniosła 3,7 proc., wobec 3,9 proc. w styczniu.

Trzciołek dodał, że w tej chwili większe znaczenie dla notowań walut ma to, jak kształtuje się sytuacja w USA względem Europy. Zwrócił uwagę, że za szybszym wzrostem gospodarczym w USA przemawiają uchwalony pakiet fiskalny i przebiegający sprawniej proces szczepień.

EUR/PLN nadal pozostaje bez większych zmian w okolicy 4,59. Z kolei przy umacniającym się wobec euro dolarze do 1,19, w górę o 0,4 poszedł USD/PLN i wynosił po południu 3,865.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

RYNEK DŁUGU

We wtorek rentowności na środku i długim końcu krzywej zniżkowały po około 1 pb.

"Nastroje na rynkach są ostatnio zmienne i trudno jest jednoznacznie określić kierunek notowań. Ja widzę perspektywy optymistycznie. Spodziewam się, że krótki koniec krajowej krzywej rentowności pozostanie w najbliższym czasie stabilny. Jeśli chodzi o długi koniec, widzę duży potencjał do spadków rentowności. 10-latki kwotowane są w okolicy 1,50 proc. i myślę, że do końca kwartału mogą spadać nawet do 1,35 proc." - powiedział strateg rynku stopy procentowej banku PKO BP Mirosław Budzicki.

"W naszych założeniach większość czynników sprzyja spadkom. Rynek nadal wycenia podwyżki stóp w przyszłym roku i te oczekiwania powinny być chłodzone przez publikowane w najbliższym czasie krajowe dane makroekonomiczne i niższą od oczekiwań inflację" - dodał.

Zwrócił uwagę, że czynnikiem ryzyka pozostają rosnące rentowności w USA. Dodał jednak, że w ostatnim czasie wzrosty w USA były szybsze niż Europie. W efekcie różnica między rentownością 10-letnich obligacji w USA wobec krajowych spadła do rekordowo niskich poziomów rzędu 10 pb.

"Trudno powiedzieć czy trend wzrostowy w USA zostanie powstrzymany. Myślę, że wraz z środowym posiedzeniem Fed jest na to szansa. Łagodny sygnał ze strony FOMC mógłby przyczynić się do korekty rentowności w USA i tym samym do spadków na krajowym rynku" - ocenił.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,607 proc. (bez większych zmian), a niemieckich -0,335 proc. (bez większych zmian).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane