Po sygnale zza oceanu Europa znów mocno wzrosła

WST
23-07-2009, 18:14

Na największych zachodnioeuropejskich parkietach zauważalne było w czwartek przez długie godziny niezdecydowanie inwestorów. Po serii ośmiu z rzędu zwyżek i niejednoznacznym zamknięciu środowej sesji za oceanem gracze ze Starego Kontynentu wykazywali dosyć zachowawczą postawę, czekając na wyraźniejszy impuls z Wall Street.

Ten w końcu nadszedł (m.in. wzrosła sprzedaż domów na rynku wtórnym w czerwcu) i po południu indeksy ruszyły mocno w górę. Ostatecznie londyński FTSE zyskał 1,47 proc., paryski CAC 2,08 proc., zaś frankfurcki DAX podskoczył o 2,45 proc.

Obóz byków wspierany był wynikami kwartalnymi takich tuzów jak Roche Holding, Credit Suisse czy ABB oraz danymi makro. Pozytywnie przyjęto przede wszystkim informację o czerwcowym wzroście sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, która okazała się znacznie lepsza od prognozy analityków.

Inwestorów ucieszyło podniesienie prognozy całorocznej przez Roche Holding, szwajcarskiego giganta farmaceutycznego. Zrekompensowało to doniesienia o 28-proc. spadku zysku spółki w pierwszym półroczu. Analitycy oczekiwali przy tym jeszcze słabszego wyniku.

O ponad 5 proc. zwyżkowały notowania Credit Suisse Group. Wynik netto banku wzrósł w II kwartale o 29 proc. Instytucji pomógł dwukrotny wzrost przychodów z handlu akcjami i obligacjami. Mimo odnotowanego spadku, swoimi dokonaniami ucieszył graczy również szwajcarsko-szwedzki gigant inżynieryjny ABB.

Jedną z gwiazd sesji został Tate & Lyle, producent słodziku  Splenda. Brytyjskiej spółce udało się na poziomie zysku brutto przekroczyć własne projekcje, co zaowocowało ponad 8 proc. aprecjacją kursu.

Sporym wzrostem wyceny na niemieckim parkiecie mogły również poszczycić się walory eBay. Wyniki amerykańskiej spółki wskazują na to, że na rynek internetowy powrócili wreszcie kupujący i sprzedający. eBay miał w II kwartale 37 centów zysku na akcję, w porównaniu z 36-centowymi oczekiwaniami rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Po sygnale zza oceanu Europa znów mocno wzrosła