Po szczycie G20 złoty powinien pozostać stabilny

  • PAP
opublikowano: 28-06-2019, 17:15

Po trwającym szczycie G20, na którym rozmawiać mają prezydenci USA i Chin, złoty powinien utrzymać się na poziomie 4,25-4,26 zł za euro, a rentowności SPW mogą dalej spadać - oceniają analitycy. Według analityków, rozmowy prezydentów o handlu mogą nie być rozstrzygające.

"Po nadchodzącym weekendzie na EUR/PLN nie powinno się wiele zmienić. Łagodnie podchodzę do wyniku szczytu G20 dla ogólnego sentymentu rynkowego. Złoty powinien utrzymać się w okolicach punktu wyjścia, czyli 4,25-4,26. W dłuższym horyzoncie nie widzę podstaw, żeby złoty miał diametralnie zyskiwać, więc bardziej możliwe jest, że zaobserwujemy korektę do poziomu 4,27-4,28" - powiedział PAP Biznes główny ekonomista TMS Brokers, Konrad Białas.

Za kilkanaście godzin rozpocznie się spotkanie przywódców dwóch największych mocarstw na świecie - prezydent USA Donald Trump i jego chiński odpowiednik - Xi Jinping - rozpoczną rozmowy w Osace w sobotę o godz. 11.30 czasu lokalnego (4.30 czasu polskiego).

Jednak prezydent USA Donald Trump przed spotkaniem z prezydentem Chin Xi Jinpingiem wysyła "mieszane sygnały" - z jednej strony optymistyczne, gdy mówił: "Myślę, że mamy bardzo dobrą szansę na zrobienie czegoś z Chinami w handlu w sobotę", ale równocześnie Trump powiedział, że nie obiecywał wstrzymania nowych ceł na towary importowane z Chin do USA.

RYNEK DŁUGU

"Polska krzywa rentowności jest zapatrzona w to, co dzieje się na rynkach bazowych. Na ten moment nie widać podstaw, żeby przy oczekiwaniach luzowania polityki FED i EBC trend do obniżania się rentowności miał wygasać. Nie zakładam, żebyśmy mieli zobaczyć wzrost rentowności, raczej zostanie utrzymany status quo, który panuje w ostatnich dniach" - powiedział Białas.

"Odnośnie wyniku szczytu G20 spodziewam się, że spełnią się oczekiwania rynku. Oczekuje się, że w rozmowach między USA a Chinami dominował będzie dyplomatyczny język, mówiący że strony pozostają w rozmowach. Rynek nie spodziewa się żadnych silnych deklaracji mogących przemawiać za rychłym zakończeniem negocjacji i osiągnięciem porozumienia. Nie spodziewam się nerwowych reakcji ze strony rynku" - dodał.

W piątek w szacunku flash GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. wzrosły w Polsce o 2,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły rdr o 2,4 proc., zaś mdm wzrosły o 0,1 proc.

Po publikacji danych GUS o krajowej inflacji, rentowności polskich 2-latek wzrosły o 4 pb, po czym ustabilizowały się na poziomie 2 pb nad kreską. Na długim końcu rentowności zareagowały wzrostem o 1,5 pb i wróciły do poziomu +1 pb. Rentowności 5-latek, po nagłej reakcji ustabilizowały się na niezmienionym poziomie.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 2,021 proc., a niemieckich -0,321 proc.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu