Czytasz dzięki

Po transakcji za 9,2 mld USD powstanie globalny gigant ogłoszeniowy

opublikowano: 21-07-2020, 12:18

Norweska firma Adevinta kupi należącą do amerykańskiego giganta e-commerce koncernu eBay, działalność w zakresie ogłoszeń drobnych, informuje Reuters. Wartość transakcji to 9,2 mld USD. Dzięki akwizycji stworzona zostanie największa na świecie grupa ogłoszeniowa.

Warunki umowy gwarantują eBay, za którym stoi miliarder Jeff Bezos, 2,5 mld USD w gotówce i 540 mln akcji Adevinta. W efekcie Amerykanie staną się największym akcjonariuszem z 44 proc. udziałem i 33,3 proc. głosów.

Rolv Erik Ryssdal, CEO Adevinta
Zobacz więcej

Rolv Erik Ryssdal, CEO Adevinta fot. NERIJUS ADOMAITIS/Reuters/Forum

Adevinta staje się największą internetową firmą ogłoszeniową na świecie, z unikalnym portfolio wiodących marek rynkowych - powiedział dyrektor generalny Adevinta, Rolv Erik Ryssdal.

Połączona firma będzie obecna na 20 rynkach, z miliardem użytkowników i trzema miliardami odwiedzin każdego miesiąca.

Adevinta została wydzielona ze skandynawskiej firmy medialnej Schibsted, a jej akcje notowane są na giełdzie w Oslo od zeszłego roku.

Jak donosi Reuters, Adevinta jest właścicielem takich marek, jak Leboncoin, największa internetowa witryna z ogłoszeniami drobnymi we Francji, czy brazylijski OLX, oraz dziesiątek innych w Europie i obu Amerykach.

Z kolei Grupa eBay Classifieds obejmuje marki Gumtree i Kijiji i oferuje reklamy online w ponad 1 tys. miast na całym świecie. W I kwartale 2020 r. firma osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 83 mln USD przy przychodach rzędu 248 mln USD.

Transakcja ma zostać zamknięta do pierwszego kwartału 2021 r.

Udział Schibsted w Adevinta spadnie do około 33 proc. z 59 proc., ale inwestor będzie miał 39,5 proc. głosów.

Schibsted i eBay wyznaczą po dwóch dyrektorów do rozszerzonej dziewięcioosobowej rady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane