Po trzech dniach zwyżka na GPW została zatrzymana

(Artur Szymański)
opublikowano: 05-01-2006, 11:34

Indeksy warszawskiej giełdy przed południem odrabiają straty z początku sesji, kiedy to doszło do niewielkiego spadku. Podobnie rozwija się sytuacja na giełdach zachodnich i na Węgrzech.

Indeksy warszawskiej giełdy przed południem odrabiają straty z początku sesji, kiedy to doszło do niewielkiego spadku. Podobnie rozwija się sytuacja na giełdach zachodnich i na Węgrzech.

Gracze na rynku terminowym wyraźnie domagają się dalszej aprecjacji instrumentu bazowego. Futures na WIG20 poprawiają rekordy, czego nie da się póki co powiedzieć o samym indeksie. Dodatnia baza urosła o kolejnych 15 pkt osiągając +35 pkt. Nadmierny optymizm spekulantów zazwyczaj nie jest korzystny dla posiadaczy akcji.

Nie zwalnia tempa zwyżka notowań KGHM, do wczorajszego euforycznego wzrostu o 6,4 proc. dziś inwestorzy dokładają kolejne 1,5 proc. Korekta, która kiedyś musi nastąpić będzie zapewne równie imponująca jak tempo wzrostu notowań miedziowego kombinatu. Wartość obrotów 50 mln zł daje KGHM drugiej miejsce, pierwsze pod tym względem zajmuje PKN Orlen z 75 mln zł.

Nie jest to jednak powód do zadowolenia dla akcjonariuszy płockiej rafinerii, bo jeśli chodzi o zmianę kursu, to PKN zajmuje ostatnią lokatę w gronie blue chipów. Inwestorzy realizują zyski, efektem czego jest blisko 2-proc. spadek. Sporo tracą największe banki PKO BP i Pekao SA, jednak przy bardzo skromnych obrotach. Tu ewentualne odwrócenie tendencji nie będzie dla funduszy żadnym problemem.

Po dwóch dniach umiarkowanej realizacji zysków z cienia gigantów wyłonił się Bioton. Inwestorzy we wtorek i środę odpoczywali po imponującym ponad 13-proc. poniedziałkowym wzroście i dziś z nowym animuszem przystapili do kupna walorów biotechnologicznej spółki. Kurs Biotonu rośnie o ponad 3 proc., co plasuje spółkę na przeciwległym biegunie względem PKN Orlen.

Na szerokim rynku spekulanci przypomnieli sobie o Capital Partners, Gancie, IBSystem. Powodzeniem cieszą się też spółki kojarzone z Romanem Karkosikiem, drożeją Alchemia, Boryszew, Skotan. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane