Po udanym finiszu notowania w USA zakończyły się na plusie

WST
opublikowano: 16-11-2007, 22:06

Mimo dodatniego otwarcia handlu, zarówno tradycyjne blue chipy, jak i spółki reprezentujące sektor zaawansowanych technologii przez długi czas handlowane były poniżej cen z czwartkowego zamknięcia. Wykorzystując relatywnie niskie ceny akcji kontratak podjęła jednak strona popytowa co  zaowocowało wzrostami indeksów na finiszu sesji.

I choć sesja w historii zapisze się jako wzrostowa, jej wydźwięk trudno uznać za optymistyczny. Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał 0,51 proc. zaś Nasdaq Composite podskoczył o 0,72 proc.

Na głośne w ostatnim czasie obawy o wpływ kryzysu kredytowego na światową gospodarkę (prognozowane schłodzenie koniunktury), w piątek nałożyły się spekulacje o spadku prawdopodobieństwa obniżenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Negatywnie na zachowanie inwestorów wpłynęły też zaprezentowane dane makro.

Randall Kroszner, jeden z przedstawicieli Fed stwierdził, że choć amerykańska gospodarka znalazła się na "wyboistej drodze", nie oznacza to jednak kolejnych obniżek stóp procentowych. W przyszłym roku wzrost gospodarczy powinien powrócić do zrównoważonego poziomu.

Niepokoją jednak dane makroekonomiczne. Wbrew oczekiwaniom analityków (+0,1 proc.), produkcja przemysłowa w październiku obniżyła się o 0,5 proc. Na dodatek spadło także wykorzystanie mocy produkcyjnych.  Na niekorzystne tendencje w największej gospodarce świata reagują zagraniczni inwestorzy. We wrześniu nabyli oni amerykańskie aktywa o wartości "zaledwie" 26,4 mld USD. Specjaliści szacowali zakupy na poziomie 71,5 mld USD. 

Silnie na wartości traciły papiery FedEx. Jeden z liderów światowego sektora usług logistyczno-transportowych obniżył prognozę na drugi kwartał roku obrotowego. Tłumaczy to rosnącymi kosztami paliw.

Pod kreską toczył się również handel walorami  Starbucks. Po raz pierwszy w historii spółka odnotowała spadek liczby klientów w swoich kawiarniach działających na rynku od co najmniej roku.

W przeciwnym kierunku podążały kwotowania papierów Cisco Systems. Producent sprzętu sieciowego zdecydował się przeprowadzić skup własnych akcji z giełdy. Wartość programu buy back to 10 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane