Po wejściu do UE wzrosła wymiana handlowa między Polską a Czechami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-10-2005, 12:31

Wejście Polski i Republiki Czeskiej do UE  było ważnym momentem w dynamice wzajemnych stosunków handlowych - uważa sekretarz Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie Ladislav Steinhubel. Zwraca on uwagę na to, że zniesione zostały ograniczenia ilościowe i środki ochrony wymiany handlowej; handel zagraniczny zaczął kierować się wymogami stawianymi przez UE.

Wejście Polski i Republiki Czeskiej do UE  było ważnym momentem w dynamice wzajemnych stosunków handlowych - uważa sekretarz Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie Ladislav Steinhubel. Zwraca on uwagę na to, że zniesione zostały ograniczenia ilościowe i środki ochrony wymiany handlowej; handel zagraniczny zaczął kierować się wymogami stawianymi przez UE.

"Polska jest ważnym partnerem handlowym dla Republiki Czeskiej" - powiedział na środowej konferencji prasowej Steinhubel.

Po powstaniu samodzielnej Republiki Czeskiej, w czeskim eksporcie przeważały produkty o większej wartości użytkowej. Fabryka samochodów osobowych Skoda M. Boleslav jest najważniejszym czeskim eksporterem (zapewnia 12 proc. całkowitego eksportu do Polski) z udziałem 12,48 proc. na polskim rynku samochodów osobowych.

Duży sukces wśród eksporterów zanotował także producent ciągników Zetor, który w 2004 r. sprzedał w Polsce 2,3 tys. ciągników, co stanowi 30 proc. polskiego rynku w tej kategorii.

"Wymiana handlowa Republiki Czeskiej z Polską nie zawsze była tak dobra jak po wejściu do UE. Wzajemny obrót w 1993 r. wyniósł 700 mln dolarów, a w 2004 r. odnotowano 6,5 mld dolarów obrotu. Prognozowany obrót za 2005 r. powinien wynieść 7 mld dolarów" - dodał Steinhubel.

W 1993 r. udział Polski w całkowitym handlu zagranicznym Republiki Czeskiej wyniósł 2,6 proc., a w 2004 r. 5 proc. Po Niemczech, Słowacji i Austrii, Polska była na czwartym miejscu w rankingu najważniejszych partnerów Republiki Czeskiej.

W pierwszym półroczu 2005 r., w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, zanotowano wzrost wzajemnego obrotu o 24,5 proc. o wartości 3 mld 749,6 mln dolarów, w tym czeski eksport o 25,1 proc. (ponad 2 mld dolarów), a import z Polski o 23,9 proc. (1 mld 748,6 mln dolarów). 

Wzrost handlowy osiągnięty przez Republikę Czeską, zanotowano także w handlu maszynami do obróbki, lekami i dodatkami żywnościowymi, produktami hutniczymi, napojami i produktami tytoniowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane