Czytasz dzięki

Po wyjściu z kwarantanny zdechł pies ze zdiagnozowanym koronawirusem

opublikowano: 18-03-2020, 11:22

W miniony poniedziałek zdechł pies rasy szpic miniaturowy, u którego zdiagnozowano obecność koronawirusa. Dwa dni wcześniej został zwolniony z rządowej kwarantanny w Hongkongu, po stwierdzeniu braku wirusa w organizmie.

Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony (AFCD) w Specjalnym Regionie Administracyjnym Chin przekazał informację, że właścicielka psa nie chce sekcji zwłok, która mogłaby ustalić przyczyny zgonu. Pies miał 17 lat.

W lutym media obiegła  informacja, że pies otrzymał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19, co wywołało panikę, że domowe psy i koty mogą być nosicielami wirusa

AFCD początkowo przetestował psa 26 lutego i poddał go kwarantannie przez standardowe 14 dni po wykryciu niskiego poziomu Covid-19 z próbek jamy nosowej i jamy ustnej.

Następnie do testów pobrano pięć kolejnych próbek, a także próbkę krwi. 12 marca AFCD poinformował, że wyniki były negatywne. 

Wynik ujemny wskazuje, że nie ma silnej odpowiedzi immunologicznej i że na tym etapie nie ma mierzalnych ilości przeciwciał – stwierdził departament.

Według doniesień South China Morning Post, właścicielka psa, 60-letnia kobieta również była zarażona i hospitalizowana 25 lutego. Wyzdrowiała i do domu wróciła 8 marca. 

AFCD twierdzi, że skład genetyczny wirusa był bardzo podobny. Wyniki sekwencji wskazują, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenił się od zarażonych osób, a następnie zainfekował psa – uważa urząd z Hongkongu.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, jak i Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdziły, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące, takie jak koty i psy, mogą rozprzestrzeniać wirusa.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane