Po wystąpieniach szefa Fed, kurs EUR/USD wrócił do punktu wyjścia

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 16-07-2021, 11:16

Zakończyły się dwudniowe przepytywania prezesa Fed w Kongresie, ale wczorajsze wystąpienie nie przyniosło nowych rewelacji i EUR/USD wrócił do punktu wyjścia. Huśtawka nastrojów nie została przerwana i pozostaje jest dominującym motywem mijającego tygodnia przy ruchach raz w górę, raz w dół na rynku akcji, dolarze czy ropie naftowej. Katalizatorów dla apetytu na ryzyko (lub jego braku) wciąż jak na lekarstwo.

fot. Kerem Uzel/Bloomberg

Drugi dzień sprowadzania prezesa Fed z działalności banku w Kongresie nie przyniósł nowych tematów do dyskusji. Cofnięcie się EUR/USD z powrotem do 1,18 może sugerować, że inwestorzy liczyli na kolejną porcję gołębich komentarzy, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że rynki utraciły kierunek i wahają się w ruchu bocznym, starając się złapać aktywa na skrajach kanału. Nie przywiązywałbym też znaczenia do jastrzębich zmianek od szefów regionalnych oddziałów Fed: Bullarda z St. Louis i Evansa z Chicago. Pierwszy jest jednym z czołowych jastrzębi w Fed, więc jego opinia, że warunki dla redukcji ekspansji komentarze zostały już spełnione, nie powinny dziwić. Evans z kolei stwierdził jedynie, że proces redukcji tempa skupu aktywów powinien zacząć się w tym roku, o ile stopa bezrobocia będzie dalej spadać. Nie widzę w tym sygnałów do kupowania USD, ale też nie ma innych do jego sprzedawania. Sytuacja może się odmienić po południu. Dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej są jednym z kluczowych odczytów cyklicznych. Po spadku o 1,3 proc. w maju dziś mamy zobaczyć kolejny ujemny wynik, sugerując kontynuowane wygasanie silnego popytu konsumpcyjnego z poprzednich miesięcy wywołanego otwieraniem gospodarki. Słabe dane będą wzmacniać gołębi obóz w Fed, a dla rynku dolara być pretekstem do nowej sprzedaży.

Na swojej własnej huśtawce „bawi się” funty brytyjski, a wahań dostarcza dyskusja o polityce pieniężnej. W czwartek funt przejściowo zyskiwał w reakcji na jastrzębie komentarze Michaela Saundersa z Banku Anglii, który powiedział, że z uwagi na ryzyka wysokiej inflacji w niedługim czasie należy dokonać ograniczenia stymulacji monetarnej (zakończenie skupu aktywów). To głos w kontrze do stanowiska prezesa BoE Baileya, zdaniem którego nie ma potrzeby pochopnie reagować na przejściowy skok inflacji. Na razie jest mało prawdopodobne, aby Bank Anglii do konał prędkiego zwrotu i redukcja QE w sierpniu nie jest bazowym scenariuszem. Stąd reakcja na jastrzębie słowa Saundersa nie mogła być trwała i jeszcze przed końcem dnia funt oddawał zyski. Ponadto, póki nie ma dyskusji o przybliżeniu terminu podwyżki stóp procentowych, siła funta z tytułu perspektyw polityki monetarnej powinna być ograniczona.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

To, że EUR/PLN nie zanotował wczoraj nowych szczytów, jest jedyną pozytywną informacją od strony złotego. Im dłużej rynek będzie się stabilizował, tym większa szansa na korektę podsycaną kapitulacją krótkich pozycji w złotym, ale do tego potrzeba silniejszego impulsu. Albo więcej zieleni na globalnym rynku akcji (a ten niestety sygnalizuje zagubienie kierunku), albo mocniejsze wzrosty EUR/USD (dziś mamy przeciwny motyw). Nie pomaga też odnawianie sporu polskiego rządu z UE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że system dyscyplinowania polskich sędziów jest niezgodny z prawem UE. W ostateczności UE może rozważyć nałożenie kar finansowych na Polskę, ale na razie bardziej prawdopodobne wydają się środki nakazu usunięcia uchybienia. Nie jest to pierwszy spór rządu z UE i nie powinien być rozważny przez inwestorów jako istotny czynnik ryzyka. Ale przez takie tematy odbicie złotego się odwleka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane