PO: Z korupcją nie da się walczyć tylko przy pomocy zmian w prawie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-04-2006, 14:33

PO uważa, że z korupcją w Polsce nie da się walczyć tylko i wyłącznie przy pomocy zmian w prawie. Dlatego proponuje cały katalog działań, które - jeśli będą przez rząd realizowane - sprawią, zdaniem Platformy, że rządowa strategia antykorupcyjna nie pozostanie tylko na papierze.

PO uważa, że z korupcją w Polsce nie da się walczyć tylko i wyłącznie przy pomocy zmian w prawie. Dlatego proponuje cały katalog działań, które - jeśli będą przez rząd realizowane - sprawią, zdaniem Platformy, że rządowa strategia antykorupcyjna nie pozostanie tylko na papierze.

Rzeczniczka PO ds. wymiaru sprawiedliwości Julia Pitera podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że aby walka z korupcją była skuteczna należy m.in. dokonywać konfiskaty mienia pochodzącego z przestępstwa, czego - według niej - obecnie się nie robi.

Według Pitery, aby przeprowadzać taką konfiskatę nie jest konieczne tworzenie nowych przepisów, ale można to robić korzystając z obecnych regulacji.

Posłanka oświadczyła, że konfiskaty majątku pochodzącego z przestępstwa można dokonywać w oparciu o przepisy 4 ustaw: Kodeksu karnego, Kodeksu karnego skarbowego, ustawy o podatku dochodowym oraz ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nieujawnionych źródeł.

Zdaniem PO, w walce z korupcją pomocne będzie także zwiększenie odpowiedzialności urzędników za podejmowane przez nich decyzje. "Sytuację mamy taką, że urzędnik, który przekracza uprawnienia, albo nie dopełnia swych obowiązków, tak naprawdę jest zwolniony z odpowiedzialności i dalej może pracować jako funkcjonariusz państwowy" - powiedziała Pitera.

PO domaga się także od rządu stałego monitorowania  i nadzorowania postępowań w sprawach o korupcję. Według Pitery, regularnie badana powinna być liczba toczących się śledztw w sprawach korupcyjnych, sprawdzane przyczyny niepodejmowania postępowań prokuratorskich w takich sprawach, liczone straty finansowe państwa spowodowane przestępstwami korupcyjnymi.

"Bez monitorowania, bez obliczenia strat trudno z tym zjawiskiem walczyć, bo zawsze będziemy się poruszać w sferze teorii" - oceniła Pitera.

Innym działaniem, które - zdaniem Platformy - powinno być podejmowane w ramach walki z korupcją jest faktyczny, a nie fikcyjny - jak to ma, według PO, często miejsce obecnie -  wewnętrzny nadzór nad funkcjonowaniem urzędów administracji publicznej.

W opinii Pitery, taki wewnętrzny nadzór jest często fikcyjny, ponieważ organizacja wydziałów kontroli wewnętrznej jest również "elementem układu politycznego".

Rzeczniczka PO ds. wymiaru sprawiedliwości podkreśliła, że bardzo ważne dla walki z korupcją jest także skuteczna egzekucja przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz realizacja ustawy lobbingowej.

Pitera uważa też, że największym sprzymierzeńcem w zwalczaniu korupcji są obywatele i dlatego istotna jest ochrona osób oraz organizacji walczących z tym zjawiskiem. Posłanka PO podkreśliła, że ochrona takich osób i organizacji przed odwetem ze strony instytucji publicznych jest wymogiem zawartym w konwencjach międzynarodowych.

Według Platformy powinien zostać wprowadzony system odszkodowań dla osób poszkodowanych w wyniku działań korupcyjnych. Ponadto PO uważa, że rząd powinien regularnie przedstawiać efekty walki z korupcją, prowadzonej w ramach "Strategii antykorupcyjnej rządu w zakresie walki z korupcją".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PO: Z korupcją nie da się walczyć tylko przy pomocy zmian w prawie