PO zaniepokojona "antyeuropejskimi" poglądami Pawłowca

opublikowano: 12-01-2007, 17:03

Platformę Obywatelską niepokoją "dramatycznie antyeuropejskie poglądy" Pawłowca, powiedział wiceszef PO Bronisław Komorowski.

Wiceszef PO Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że Platforma zaniepokojona jest tym, iż funkcje sekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej objął Daniel Pawłowiec (LPR) - polityk o "antyeuropejskich poglądach". Funkcję tę Pawłowiec objął w czwartek.

"W wyniku targu związanego z obsadą stanowiska prezesa NBP, łupem koalicjantów PiS pada część polskiej polityki w stosunku do Unii Europejskiej i nasze szanse związane z członkostwem z UE" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Komorowski.

Jak przypomniał, Pawłowiec startował bez powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Platformę - mówił Komorowski - niepokoją "dramatycznie antyeuropejskie poglądy" Pawłowca.

Na dowód tego przedstawił jego wybrane wypowiedzi. "Będę starał się zmontować grupę parlamentarzystów przeciw tej strukturze (UE- red) i dążących do jej rozwiązania" - mówił Pawłowiec w trakcie kampanii do Europarlamentu cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

W artykule swojego autorstwa - opublikowanym na stronie www.naszawitryna.pl - Pawłowiec ocenia: "Choroba skandali i korupcji staje się powoli patologią w strukturach eurourzędników. Zgodnie z zasadą, że jeśli nie można czegoś zwalczyć, to należy to zalegalizować, korupcja być może zostanie wkrótce zaaprobowana - podobnie jak homoseksualizm, eutanazja, czy prostytucja".

Pawłowiec miał też na posiedzeniu z 20 lipca 2006 roku ocenić, że Unia Europejska popadła w "moralne szaleństwo".

Poglądy nowego sekretarz stanu w UKIE Komorowski określił mianem "narodowego radykalizmu". "Nie mogą one być zgodne z fundamentami UE" - podkreślił.

Zdaniem Komorowskiego, Pawłowiec nie ma też żadnych kwalifikacji by pełnić takie stanowisko.

Według niego jest powód by "bić na alarm". "Ten pan będzie kontaktował się z instytucjami europejskimi. On będzie przygotowywał stanowisko Polski na posiedzenia rady europejskiej. On będzie przygotowywał i koordynował politykę rządu polskiego w kwestiach integracji europejskiej" - mówił wiceszef PO.

"Apeluje do premiera Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli popełnił już błąd powołując na to stanowisko pana Pawłowca, to niech przynajmniej określi jego kompetencje tak, by nie było z jego pracy dramatycznej straty dla Polski" - powiedział Komorowski.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z Pawłowcem.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane