Po zasobach trwałych nastał czas na zasoby ludzkie

Wojciech chmielarz
23-05-2008, 00:00

SAP, Oracle, Microsoft i wiele innych firm z branży informatycznej oferuje moduły programów do zarządzania zasobami ludzkimi.

SAP, Oracle, Microsoft i wiele innych firm z branży informatycznej oferuje moduły programów do zarządzania zasobami ludzkimi.

Moduły do zarządzania zasobami ludzkimi (Human Re-sources Management — HRM) cieszą na rynku ogromną popularnością. Zauważyli to producenci. Niemal każdy ma w ofercie coś dla działu HR.

— Systemy HRM odpowiadają na potrzeby nowej rzeczywistości gospodarczej, opartej na wiedzy, innowacji i informacji. Pozwalają zarządzać jedną z kluczowych kategorii kapitału intelektualnego firmy — kapitałem ludzkim. I jest to zarządzanie przez duże Z, bo system umożliwia definiowanie, jakimi cechami, dyspozycjami, kompetencjami, umiejętnościami ma się charakteryzować ten kapitał, pozwala go identyfikować i mierzyć oraz na podstawie zebranych informacji zarządzać nim —wymienia Anna Węgrzyn z BPSC.

Moduły sukcesu

System HRM wspiera proces zarządzania, począwszy od planowania zasobów ludzkich i ich struktur, przez rekrutację, selekcję i ocenianie pracowników, aż po planowanie rozwoju kadr przedsiębiorstwa.

— Dla wielu klientów, którzy decydują się na zakup systemu HRM, istotne są pewne szczególne funkcje. Na przykład w firmach budowlanych nieodzowne jest stworzenie rozwiązania, które obsłuży skomplikowaną strukturę kadrową: wielu pracowników w dużym rozproszeniu geograficznym, różne wymiary zatrudnienia, zagraniczne wypłaty itd. — informuje Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska, oddziału jednego z największych na świecie dostawców oprogramowania dla firm.

Potwierdzają to inni przedstawiciele branży.

— Dobry system HR powinien mieć modułową budowę. Z jednej strony ze względu na lepsze dopasowanie systemu do wymagań użytkowników, a z drugiej — ze względu na podział projektu wdrożeniowego na etapy — mówi Joanna Flis-Zwoińska, dyrektor oprogramowania Koma w Asseco Business Solutions.

Samoobsługa pracownicza

Systemy HR usprawniają także przepływ dokumentów w przedsiębiorstwie.

— Dobry system do zarządzania kapitałem ludzkim daje użytkownikom sporo swobody. Mogą samodzielnie złożyć wniosek urlopowy, który może być także w systemie zaakceptowany przez przełożonego, rozliczyć delegację czy dokonywać korekt swoich danych osobowych. Samoobsługa pracownicza sprawdza się szczególnie dobrze w tych instytucjach, w których pracownicy mają częsty lub ciągły kontakt z komputerem, na przykład w bankowości — wskazuje Grzegorz Rogaliński.

Przy wyborze modułu warto także zwrócić uwagę na usługi, jakie są świadczone już po wdrożeniu.

— Prawodawstwo w tym obszarze zmienia się szczególnie szybko, więc istotne jest, by to po stronie dostawcy leżał obowiązek aktualizacji rozwiązania. Dokonywanie tego własnymi siłami jest zbyt czasochłonne i kosztowne — twierdzi Grzegorz Rogaliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Po zasobach trwałych nastał czas na zasoby ludzkie