PO zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu budżetu w całości

opublikowano: 14-10-2004, 11:16

Platforma Obywatelska zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu budżetu w całości. Deficyt budżetowy na 2005 rok, zapisany w projekcie budżetu w wysokości 35 mld zł, jest zaniżony o około 20 mld zł - uzasadniała w czwartek Zyta Gilowka (PO) podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy budżetowej na 2005 rok.

Według niej, na zaniżoną kwotę 20 mld zł składają się następujące czynniki: "kwota 11,3 mld zł zapisana w projekcie ustawy

budżetowej w formie transferu do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Zdaniem większości specjalistów jest to wydatek, dotacja do ZUS, którą ZUS musi przekazać do OFE" - mówiła Gilowska.

Wyliczała, że kolejne 2,2 mld zł składające się na te 20 mld zł to pożyczka dla samodzielnych publicznych zakładów opieki

zdrowotnej. "Tego rodzaju pożyczki są niespłacalne i ta pożyczka - jak można przypuszczać - nie będzie spłacona, zwłaszcza, że ZOZ-y są obarczone około 10 mld zł długiem" - powiedziała.

Dodała, że następne 2,2 mld zł zaniżonego deficytu, to dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejne 4,6 mld zł niezbędne jest dla współfinansowania zadań w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej, a została wykazana poza rachunkiem deficytu budżetowego. "Przecież wiadomo, że jest to wydatek. Państwo ten wydatek ponieść musi, a ta kwota w pozycji wydatki nie została wykazana" - mówiła Gilowska.

krf/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PO zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu budżetu w całości