Po zmianie klasyfikacji, odsetek zagrożonych kredytów spadnie do 12,0-12,5%

opublikowano: 30-10-2003, 15:14

ISB: Porozumienie o zmianach w sposobie klasyfikacji kredytów bankowych, podpisane w czwartek przez rząd i bank centralny, sprawi, że odsetek kredytów uznawanych za zagrożone spadnie w Polsce do 12,0-12,5% z obecnych ponad 20%, powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Gdyby stosować miary europejskie, średnio w sektorze bankowym odsetek ten może spaść do 12,0-12,5%" - powiedział Pietraszkiewicz na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia.

Porozumienie w sprawie klasyfikacji kredytów i zmniejszenia norm ostrożnościowych podpisali minister finansów Andrzej Raczko i prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner mówił wcześniej, że celem tego porozumienia ma być sanacja złych kredytów i zwiększenie ekspozycji kredytowej. Poziom tzw. złych kredytów jest w polskim sektorze bankowym wyjątkowo duży, sięga ponad 20%. (ISB)

pk/ks/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po zmianie klasyfikacji, odsetek zagrożonych kredytów spadnie do 12,0-12,5%