PO: zwolnienie z podatku dla rozpoczynających działalność gospodarczą

PAP
06-07-2007, 21:38

Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą zostałaby na 3 lata zwolniona z podatku dochodowego oraz składki na fundusze emerytalny i rentowy - zakłada projekt ustawy autorstwa Platformy Obywatelskiej, którego pierwsze czytanie Sejm przeprowadził w piątek.

"Celem projektu jest wsparcie młodych ludzi szukających pracy oraz zachęcanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej" - powiedział Zbigniew Chlebowski (PO), uzasadniając projekt. Jest on częścią przygotowanego przez PO "Pakietu startowego".

Projekt poparły kluby PO, SLD i PSL, przy negatywnej opinii PiS i Samoobrony. LPR złożył wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

W ramach promocji zatrudnienia PO proponuje, by osoba rozpoczynająca pracę była zwolniona ze składki rentowej (zarówno części pokrywanej przez pracodawcę, jak i przez pracownika), co obniży koszty zatrudnienia. Od 1 lipca br. składka rentowa, wynoszącą poprzednio 13 proc., została po stronie pracowników obniżona o 3 pkt. proc.

Zgodnie z projektem, osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą byłaby przez 3 lata zwolniona także z podatku od nieruchomości. Inne preferencje to pokrycie 60 proc. kosztów odsetkowych kredytu, udzielanego na okres do 5 lat, w kwocie do 120 tys. zł. Minimum 80 proc. musiałby stanowić kredyt inwestycyjny.

Według Chlebowskiego, koszt tych rozwiązań to 3 mld zł, gdyby skorzystało z nich 300 tys. młodych zatrudnionych oraz 200 tys. osób rozpoczynających działalność. Jednak według niego, zyski dla gospodarki byłyby znacznie wyższe. Chlebowski podkreślał, że od czasu wejścia Polski do UE, ok. 2 mln Polaków wyemigrowało do Wielkiej Brytanii. Jak powiedział, są to głównie ludzie młodzi i wykształceni, zaś instytucje państwowe powinny zachęcać ich do powrotu, poprawiając warunki pracy.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył Edward Ciągło (LPR). Według niego, zawiera on szereg błędów legislacyjnych, narusza też konstytucyjną zasadę równości.

Projekt negatywnie zaopiniował klub PiS, powołując się na niedociągnięcia legislacyjne oraz duże koszty. Według Ewy Malik (PiS), projekt jest niezgodny z zasadami uczciwej konkurencji, ponieważ stwarza preferencje dla nowych przedsiębiorstw, kosztem już funkcjonujących na rynku. Ponadto jako pomoc publiczna projekt musiałby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Projekt skrytykował również Grzegorz Kołacz (Samoobrona).

Poparcie dla projektu wyrazili posłowie PO oraz SLD i PSL. Włodzimierz Stępień (SLD) i Andrzej Kłopotek (PSL) podkreślali konieczność wspierania młodych ludzi szukających pracy oraz rozpoczynających działalność gospodarczą. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PO: zwolnienie z podatku dla rozpoczynających działalność gospodarczą