Pocięty Banksy nie mniej cenny

  • DI
opublikowano: 14-10-2018, 22:00

Anonimowa kolekcjonerka sztuki z Europy, która 5 października za ponad 1 mln GBP wylicytowała obraz Banksy’ego „Dziewczynka z balonikiem”, postanowiła nie wycofywać się z transakcji, choć zaraz po sprzedaży uległ on zaplanowanemu samozniszczeniu.

 — Po uderzeniu młotka, gdy obraz został pocięty, byłam zszokowana, ale potem zdałam sobie sprawę, że w ten sposób zdobędę własny kawałek historii sztuki — powiedziała „wieloletnia klientka” domu aukcyjnego.

Do obrazu Sotheby's dołączyło certyfikat autentyczności i opatrzyło go nową nazwą: „Love is in the bin”, co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać „Miłość trafiła do kosza”. Firma podkreśla, że to pierwsze w historii dzieło sztuki, które powstało na żywo podczas aukcji — „Banksy nie zniszczył dzieła sztuki podczas aukcji, tylko stworzył nowe”. „Dziewczynka z balonikiem” — jedno z najbardziej znanych dzieł dbającego o anonimowość brytyjskiego artysty — tuż po aukcji na oczach uczestników licytacji zaczęło przechodzić przez ukrytą w ramie niszczarkę. To rekordowa cena dla twórczości Banksy’ego. Krótko po zakończeniu licytacji Banksy zamieścił na Instagramie zdjęcie zaskoczonych i przerażonych licytantów, a także zaznaczył, że była to planowana od dłuższego czasu demonstracja jego krytycznej oceny rynku sztuki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy