Początek handlu na GPW powinien być spokojny

Sebastian Gawłowski
31-10-2003, 09:17

Dzisiejsza sesja rozpocznie się od niewielkich zmian. Na początku notowań może przeważać rozczarowanie po słabym zamknięciu giełd za oceanem. Wczoraj była dobra okazja do entuzjazmu po publikacji wstępnych danych o amerykańskich PKB w III kw., które okazały się najwyższe od kilkunastu lat. Chociaż być może dobrze, że rynków nie ogarnęła nadmierna euforia, która zwykle nie kończy się dobrze. Na warszawskiej giełdzie dane dały impuls do podciągnięcia WIG 20 w okolice silnego oporu 1590 pkt. Od kilku dni trwa badanie tej bariery.

Dziś zawieszone będą notowania akcji BRE Banku w związku z ogłoszeniem proceduralnego wezwania na akcje polskiego banku przez głównego inwestora Commerzbank. Chociaż niemiecki udziałowiec wzywa na wszystkie pozostałe akcje znajdujące się w obrocie to spełnia jedynie wymóg prawa o publicznym obrocie i jego celem nie jest wycofanie BRE z giełdy.

Wczorajsza sesja rozbudziła inwestorów dopiero w końcówce handlu po opublikowaniu wstępnych amerykańskich danych o PKB w trzecim kwartale. Liczby mówiące, że największa gospodarka świata rozwijała się w tym czasie w tempie ponad 7 proc. mogą zastanawiać. Najoptymistyczniejsze prognozy szacowały wzrost o 6,5 proc. Dało to jednak chwilowy impuls giełdom na Starym Kontynencie, a na GPW skłoniło do zakupów.

Popyt ma przed sobą jasno sprecyzowane zadanie. Aby myśleć o dalszych wzrostach indeks największych spółek WIG 20 musi pokonać poziom 1600 pkt. Wczorajsze zachowanie grudniowej serii kontraktów na ten indeks wskazuje, że gracze są optymistycznie nastawieni do rynku. Ale uwaga, ponownie wyśrubowana baza między indeksem, a futures może skusić arbitrażystów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Początek handlu na GPW powinien być spokojny