Początek konsolidacji funduszy emerytalnych Banku Pekao i PZU Życie

PAP
opublikowano: 10-12-2017, 15:14
aktualizacja: 10-12-2017, 15:15

Bank Pekao, PZU Życie oraz dwa powszechne towarzystwa emerytalne należące do tych spółek uzgodniły sposób konsolidacji zarządzania aktywami funduszy emerytalnych - podało w niedzielnym komunikacie biuro prasowe Banku Pekao.

"Bank Pekao SA i PZU Życie SA zawarły umowę dotyczącą przejęcia przez PTE PZU zarządzania Otwartym Funduszem Emerytalnym Pekao i Pekao Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym. Skuteczność umowy zależy od udzielenia zgody na transakcję przez Komisję Nadzoru Finansowego" - napisano. Dodano, że decyzja "oczekiwana jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 r.".

Do czasu realizacji postanowień umownych Funduszami będzie zarządzać Pekao Pioneer PTE.

"Przejęcie zarządzania funduszami przez PTE PZU zapewni usunięcie sytuacji, w którym podmioty związane ze sobą wskutek nabycia przez PZU kontrolnego pakietu akcji Banku Pekao SA są akcjonariuszami dwóch powszechnych towarzystw emerytalnych. Takiego stanu rzeczy nie dopuszcza ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych" - wyjaśniono.

Jak przypomniano, w decyzji z 30 listopada 2017 r., która nie jest jeszcze ostateczną decyzją regulatora, KNF wskazała między innymi, że "zaproponowany przez strony harmonogram czynności związanych z przejęciem zarządzania funduszami emerytalnymi" nie jest sprzeczny z przepisami ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

PZU Życie SA powstał w 1991 r. Od 2002 r. jego jedynym akcjonariuszem jest PZU SA, w którym ponad 34 proc. udziałów ma Skarb Państwa.

Bank Pekao SA działa od 88 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 1999-2017 był kontrolowany przez UniCredit. W czerwcu 2017 roku zarząd nad Bankiem przejęły spółki Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju, których kontrolne pakiety akcji należą do Skarbu Państwa. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane