Początek maja przyniósł pogorszenie nastrojów na rynkach towarowych

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 04-05-2016, 14:14

Początek maja jest okresem pogorszenia nastrojów na rynkach towarowych. Wczorajsza sesja odznaczyła się na czerwono na rynkach surowców energetycznych, metali przemysłowych i szlachetnych, a  także na rynkach towarów rolnych. Wzrostowych wyjątków było niewiele, a należały do nich: ryż, mięso oraz cukier.

Szczególną uwagę przyciągnęły przeceny zbóż, ponieważ one były najbardziej gwałtowne. Cena pszenicy, w zależności od konkretnego kontraktu futures, spadła o 3-4%. Ruchowi notowań tego zboża w dół sprzyjały informacje fundamentalne. Amerykański Departament Rolnictwa podał, że na koniec minionego tygodnia 61% uprawianej w USA pszenicy ozimej była dobrej lub bardzo dobrej jakości - to wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Poza tym, optymistyczne informacje napływają ze stanu Kansas, który jest kluczowym regionem uprawy pszenicy w USA. Tamtejszy cykliczny test jakości uprawianego zboża pokazuje, że tegoroczne żniwa mogą znaleźć się na poziomie 47,2 buszli na akr, podczas gdy w ubiegłym roku było to zaledwie 34,3 buszli na akr. Badanie jakości jeszcze się wprawdzie nie zakończyło, jednak pierwszy dzień przynosi najlepsze wyniki od 2012 r.

Zapowiedzi świetnych zbiorów i dużej podaży pszenicy nie tylko w USA, ale także ogólnie na globalnym rynku, sprzyjały wyraźnej przecenie tego zboża. Z podobną sytuacją mamy do czynienia także na rynku kukurydzy, której notowania spadały wczoraj o niecałe 3%. W przypadku kukurydzy bieżący rok również ma szansę przynieść obfite zbiory w różnych częściach świata, w tym przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej.

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że za przeceny zbóż na początku bieżącego tygodnia w dużym stopniu odpowiadały działania funduszy surowcowych. Inwestorzy instytucjonalni w kwietniu aktywnie zawierali długie pozycje na rynkach wielu surowców i towarów, a obecnie część z nich decyduje się na ich zamykanie.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Polecane