Początek notowań na amerykańskich parkietach cechuje duża nerwowość

(Tadeusz Stasiuk)
29-08-2005, 16:16

Zgodnie z oczekiwaniami analityków otwarcie notowań na amerykańskich giełdach stało pod znakiem spadających cen. Zniżkowa tendencja to w głównej mierze pokłosie ataku huraganu Katrina na południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych implikującego kolejne rekordy cenowe na rynku paliwowym.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków otwarcie notowań na amerykańskich giełdach stało pod znakiem spadających cen. Zniżkowa tendencja to w głównej mierze pokłosie ataku huraganu Katrina na południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych implikującego kolejne rekordy cenowe na rynku paliwowym. Gracze w dalszym ciągu też dyskontują piątkową informację o spadku nastrojów konsumenckich, co może negatywnie przełożyć się na ich zachowanie, a tym samym, poziom wydatków.

Po początkowym szoku, indeksy podjęły jednak próbę wyjścia nad kreskę, z czym zdecydowanie lepiej radzi sobie Dow Jones.

Jak należało się podziewać, udany dzień mają przede wszystkim posiadacze akcji największych koncernów paliwowych. Zwyżka ceny ropy powyżej poziomu 70 USD za baryłkę i coraz częstsze opinie o szybkim przekroczeniu kolejnej bariery 80 USD wzmacniają po około 1 proc. wycenę papierów Exxon Mobil czy Chevrona.

Po raczej rozczarowującym raporcie o poziomie sprzedaży w sierpniu, tracą niemal 0,5 proc. akcje Wal Mart Stores. Gigant detaliczny zanotował 3,3 proc. wzrost przychodów w sklepach działających od co najmniej roku. Pierwotne założenia mówiły o przedziale w granicach 3-5 proc. Gracze z uwagą śledzą natomiast handel papierami Home Depot, detalisty oferującego głównie artykuły wyposażenia domowego. Spekuluje się, że jego wyniki mogą poprawić się dzięki popytowi generowanemu w regionach dotkniętych skutkami huraganu. Te nadzieje znajdują uzasadnienie w blisko 2-proc. aprecjacji kursu.

O ponad 21 proc. zwyżkują notowania PanAmSat. Spółka wspólnie z Intelsat parafowała w poniedziałek umowę definitywnej fuzji. Intelsat zapłaci za przejęcie dotychczasowego konkurenta około 3,2 mld USD w gotówce po 25 USD za walor. Nowopowstała spółka zarządzać będzie 53 satelitami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Początek notowań na amerykańskich parkietach cechuje duża nerwowość