Początek półrocza na GPW będzie spokojny

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 01-07-2003, 09:23

Zakończył się II kwartał, okres udany dla GPW i giełd światowych. Drugie półrocze rozpoczęło się udanie dla giełdy w Tokio, która zyskiwała po optymistycznym wskaźniku Tankan. Bez zmian rozpoczęły się sesje w Europie, a kontrakty terminowe na amerykańskie są na lekkim plusie. Inwestorzy ciągle więc chętniej kupują akcje, co powinno być widoczne także na GPW.

Ciekawie będzie nadal w sektorze IT. Comarch, gwiazda ostatnich dni, poinformował o otwarciu oddziałów w Rosji i Finlandii oraz inwestycjach w Krakowie. Computerland, słabszy ostatnio od rywali, przeznaczył na fundusz dywidendowy 3,7 mln zł. Optimus wychodzi z kryzysu finansowego. Emisje akcji (ich liczba już we wrześniu zwiększy się od 10 proc.) mogą jednak w dłuższej perspektywie zaniżyć wartość papierów. Na razie jednak akcje spółki muszą zyskiwać po wczorajszej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję nakazującą spółce JTT zapłatę VAT-u od komputerów dostarczanych do szkół. W podobnej sprawie NSA wypowie się wkrótce w sprawie Optimusa.

Wiele zależeć będzie od banków, na czele z Pekao SA. Kurs największego banku giełdowego po raz pierwszy w tym roku przekroczył 100 zł. Warto zwrócić uwagę na BRE. Bank, który deklaruje wychodzenie z ryzykownych inwestycji, ma obejmować nowe emisje akcji Optimusa oraz przejął El-Net. Obie transakcje można jednak zakwalifikować do kategorii „mniejsze zło”.

Zgodnie z oczekiwaniami okazało się, że w ostatnich transakcjach akcjami Netii stroną podażową był bank JP Morgan. Ciągle nie wiemy, kto był nabywcą.

Zyskiwać powinni udziałowcy Jelfy. Producent leków podwyższył wypłatę dywidendy z planowanych 2,2 zł do 3 zł na akcję.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Początek półrocza na GPW będzie spokojny