Początek sesji na GPW może przynieść osłabienie

(Artur Szymański)
opublikowano: 18-02-2005, 09:33

Po dwóch dniach mocnych wzrostów początek ostatniej sesji tygodnia przyniesie zapewne spadek giełdowych indeksów. Rynkowi należy się odpoczynek po dynamicznej wspinaczce w środę i czwartek.

Po dwóch dniach mocnych wzrostów początek ostatniej sesji tygodnia przyniesie zapewne spadek giełdowych indeksów. Rynkowi należy się odpoczynek po dynamicznej wspinaczce w środę i czwartek.

Dwa ostatnie dni przyniosły 3,6-proc. wzrost WIG20 przy ponad 1-mld obrotach. To musi zostać przerwane korektą, dniem odpoczynku, złapaniem przez inwestorów oddechu. Tym bardziej, że zyski, jakie w ostatnich kilkunastu dniach przyniosły akcje największych spółek są imponujące.

Przykładowo, PKN Orlen od 10 stycznia zdrożał o 40 proc. Nic więc dziwnego, że wczoraj w końcówce podaż w końcu wzięła górę i zaczęła się realizacja zysków. Wydaje się, że dziś korekta ogarnie większość pozostałych spółek. Scenariusz taki uprawdopodabnia fakt, że kilkakrotne w ubiegłym roku ataki zagranicznych spekulantów nie trwały dłużej niż dzień-dwa.

W ostatnich dwóch dniach zachowanie zachodnich giełd w żaden sposób nie wpływało na indeksy GPW. Każda laba kiedyś się jednak kończy, a wczorajsze pokaźne spadki na Wall Street mogą wpłynąć studząco na rozpalone głowy inwestorów z GPW. Kontrakty na WIG20 zaczęły piątek spadkiem o 4 pkt mimo aż 19-pkt ujemnej bazy po wczorajszej sesji.

Po rewelacyjnych danych o inflacji, wczorajsze dane o produkcji przemysłowej choć nieznacznie lepsze od prognoz ekonomistów, zostały odebrane jako lekkie rozczarowanie. Inwestorzy ostrzyli sobie zęby na coś więcej. Wczorajsze osłabienie w końcówce może być dziś kontynuowane. Wsparciem dla indeksu będzie wczorajsza luka hossy 2028-33 pkt. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane