Początek sesji w USA stoi pod znakiem niepewności

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-03-2006, 16:12

Pierwsza faza notowań poniedziałkowych w Stanach Zjednoczonych mocno rozczarowuje. W przeciwieństwie do Europy indeksy po początkowym wzroście zaczęły spadać, choć na szczęście skala przeceny nie była zbyt dotkliwa. Po chwilowym przeciąganiu liny, mocniej spróbowała zaatakować strona popytowa, co pozwoliło na odbicie.

Pierwsza faza notowań poniedziałkowych w Stanach Zjednoczonych mocno rozczarowuje. W przeciwieństwie do Europy indeksy po początkowym wzroście zaczęły spadać, choć na szczęście skala przeceny nie była zbyt dotkliwa. Po chwilowym przeciąganiu liny, mocniej spróbowała zaatakować strona popytowa, co pozwoliło na odbicie.

Podobnie jak po drugiej stronie Atlantyku w centrum uwagi jest sektor telekomunikacyjny. Informacja dnia jest zgoda koncernu AT&T na przejęcie konkurenta SouthBell za bagatela 67 mld USD. Doniesienia te dały podstawę do spekulacji o kolejnych fuzjach i przejęciach.

Kurs akcji SouthBell zwyżkuje momentami powyżej 10 proc. , z kolei papiery przejmującej spółki traca około 1 proc. na wartości. Połączenie obu firm stworzy telekomunikacyjnego giganta, który kontrolować będzie ponad 70 mln linii telefonicznych w 22 stanach. W minionym roku łączne przychody obu firm przekroczyły poziom 100 mld USD. Obecna wartość rynkowa spółek to 160 mld USD. Z kolei kapitalizacja wicelidera rynku, Verizon Comm to 98 mld USD. Wartość aktywów w rękach obu spółek szacowana jest na ponad 200 mld USD a firmy zatrudniają około 250 tys. pracowników.

Na wartości zyskują też papiery innych przedstawicieli sektora. Wśród nich znajdują się między innymi walory Sprint Nextel. Spekulacje odnośnie potencjalnej fuzji podbijają wycenę akcji Alltel i Qwest Comm.

Cieszyć się też mogą posiadacze akcji Vodafone Group, choć w tym przypadku, sięgająca momentami powyżej 7 proc. aprecjacja jest w głównej mierze wynikiem pogłosek o możliwości wypłacenia specjalnej dywidendy.

Po ubiegłotygodniowej korekcie, straty stara się odrobić Intel, lider światowego rynku mikroprocesorów. Pomogło podniesienie z trzymaj do kupuj rekomendacji przez Citigroup.

Bardzo dobrze prezentują się papiery kanadyjskiego producenta komunikatorów Blackberry, firmy Research In Motion. Firma zgodziła się po czteroletniej batalii sądowej zapłacić 612,5 mln USD spółce NTP za umowę patentową odnośnie serwisu mailowego dla swoich urządzeń. Z usługi tej korzysta około 3,2 mln Amerykanów w tym bankierzy z Wall Street i waszyngtońscy lobbiści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane