Początek tygodnia zapowiada się spokojnie

Anna Wrzesińska, IDMSA
14-12-2009, 11:53

Piątkowe dane na temat sprzedaży detalicznej w USA nie rozczarowały inwestorów. Lepsze od oczekiwań fundamenty przyczyniły się do umocnienia waluty amerykańskiej i zmniejszyły niepokój inwestorów o poziom wydatków na konsumpcję.

Rynki obecnie antycypują, że Fed raczej wcześniej niż później podwyższy stopy procentowe. Pozytywny klimat inwestycyjny utrzymywał się również na giełdach, w czym pomocny okazał się wyższy od oczekiwań odczyt indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan. Indeksy akcji ponownie zbliżyły się w górny rejon zakresu konsolidacji.


Dość dobre nastroje na rynkach  powinny utrzymywać się również w dniu dzisiejszym na skutek informacji, iż mający kłopoty Dubaj uzyska pomoc w wysokości 10mld USD od Abu Dhabi. Od rana dolar zachowuje się dość stabilnie, jednak z technicznego punktu widzenia możliwa jest dalsza aprecjacja waluty amerykańskiej. Indeks dolarowy kontynuuje wzrosty i obecnie najbliższym oporem pozostaje 38,2% całości fali spadkowej z poziomu 81,80.
W poniedziałek najważniejsze dane będą dotyczyły produkcji przemysłowej w strefie euro w październiku. Analitycy oczekują słabszych danych, co może przełożyć się na dalszą słabość euro. Dużo ciekawe publikacje pojawiają się w kalendarzu makroekonomicznym już od wtorku, gdzie z USA poznamy dane dotyczące  produkcji przemysłowej i nowojorskiego indeksu koniunktury. W połowie tygodnia zostaną opublikowane dane na temat indeksów PMI ze strefy euro, inflacji CPI oraz decyzja FOMC w sprawie stóp. Rynek powinien zwracać szczególną uwagę na wymowę komunikatu towarzyszącego decyzji. Trwała poprawa na rynku pracy jest warunkiem koniecznym do zmiany obecnej polityki monetarnej przez Fed. Najważniejszym wydarzeniem w piątek będzie wygasanie grudniowej serii kontraktów terminowych.

EURPLN
Aktualnym oporem na euro złotym pozostaje rejon 4,17. Złoty zdołał odrobić część strat na skutek utrzymujących się dość dobrych nastrojów na rynkach światowych. Na początku tego tygodnia powinien utrzymać się zakres 4,1170-4,17, gdzie dolne ograniczenie wyznacza 38,2% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 4,03. Ten tydzień obfituje w dane z Polski. Poznamy przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenia, a także dane na temat produkcji przemysłowej.  W czwartek zostanie opublikowany protokół z posiedzenia RPP.
 
EURUSD
Eurodolar broni wsparcia na poziomie 1,4616 wynikającego z 38,2% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,3745. Od początku grudnia tego roku utrzymuje się nieco lepszy sentyment do waluty amerykańskiej, co jest spowodowane serię dobrych publikacji makroekonomicznych, a także wzrostem oczekiwań na rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej w przyszłym roku.  Notowania eurodolara w dalszym ciągu utrzymują się poniżej najbliższego oporu na poziomie 1,4780, co sprzyja dalszym spadkom. EURUSD handlowany jest obecnie w pobliżu 100-okresowej średniej na wykresie dziennym.


GBPUSD
Na GBPUSD od połowy zeszłego tygodnia znacząco zawęził się zakres wahań. Obecnie dolne ograniczenie tego zakresu stanowią okolice 1,6190, natomiast górna granica przebiega w rejonie 1,6310. Na wykresie godzinowym widoczna jest formacja trójkąta, z której wybicie powinno przyczynić się do większego ruchu na funcie. W dalszym ciągu bronione pozostają okolice 1,6156, gdzie znajduje się geometryczne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego zapoczątkowanego w październiku tego roku. 

USDJPY
Dzisiaj zostały opublikowane nieco lepsze dane na temat indeksu Tankan z Japonii za IV kwartał.  W dalszym ciągu USDJPY utrzymuje się w szerszym zakresie wahań,  którego górne ograniczenie wyznacza istotny opór na poziomie 90,75. Być może w najbliższym czasie utrzyma się ten szerszy zakres notowań dolarjena. Aktualnym wparciem pozostają okolice 87,50. Dopóki notowania USDJPY znajdują się poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, to deprecjacja waluty japońskiej powinna mieć dość ograniczony charakter.

Autor: Anna Wrzesińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, IDMSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Początek tygodnia zapowiada się spokojnie