Poczta Polska zapowiada rekordowy zysk brutto w 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 20:51

Poczta Polska spodziewa się, że w 2005 roku odnotuje rekordowy zysk brutto. Przedsiębiorstwo czeka na decyzję nowego parlamentu w sprawie sposobu komercjalizacji firmy - powiedział PAP dyrektor generalny Poczty Tadeusz Bartkowiak. Po trzech kwartałach 2005 roku przedsiębiorstwo miało 500 mln zł zysku brutto.

 Poczta Polska spodziewa się, że w 2005 roku odnotuje rekordowy zysk brutto. Przedsiębiorstwo czeka na decyzję nowego parlamentu w sprawie sposobu komercjalizacji firmy - powiedział PAP dyrektor generalny Poczty Tadeusz Bartkowiak. Po trzech kwartałach 2005 roku przedsiębiorstwo miało 500 mln zł zysku brutto.

"Zysk za trzy kwartały jest dla Poczty historyczny, 5-krotnie wyższy w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeśli nic złego na rynku się nie stanie, można się będzie spodziewać, że także wynik roczny będzie rekordowy" - powiedział w środę PAP Bartkowiak.

W 2004 roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły 6,4 mld zł, a zysk netto 100 mln zł.

Poczta Polska planuje w najbliższych latach zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Obecnie spółka jest na etapie przekształcania z przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w spółkę prawa handlowego. "Docelowym modelem funkcjonowania Poczty Polskiej jest prywatyzacja przez giełdę z pozostawieniem 50 proc. udziału w rękach Skarbu Państwa" - wyjaśnił Bartkowiak.

Obecnie Poczta Polska czeka na decyzję ministra transportu i budownictwa, a później parlamentu, w sprawie drogi komercjalizacji firmy. Brane pod uwagę są dwie możliwości: nowa ustawa o Poczcie Polskiej bądź zmiana ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji.

Zdaniem Bartkowiaka, nie ma innej możliwości rozwoju Poczty Polskiej jak komercjalizacja. "Proces komercjalizacji został rozpoczęty i sądzę, że nie ma dla nas innej ścieżki. Jednak ostateczna decyzja leży w kompetencji ministerstwa transportu i budownictwa" - powiedział Bartkowiak. "Gdyby decyzja ministra była szybka, komercjalizacja byłaby możliwa w 2006 roku. Uważam, że jest to jedyny możliwy termin, aby Poczta Polska była na rynku konkurencyjna" - dodał.

Poczta Polska nie planuje w najbliższym czasie żadnych akwizycji. Dyrektor poinformował, że takie decyzje mogą zapaść dopiero po ogłoszeniu strategii rozwoju na lata 2006-2009.

"W ramach nowej strategii będziemy na pewno rozważać przejęcia innych firm z branży. Niewątpliwie zamierzamy się rozwijać i przebudowywać grupę kapitałową" - powiedział Bartkowiak.

W skład grupy kapitałowej Poczty Polskiej wchodzi Bank Pocztowy, Pocztylion-Arka PTE, Pocztowa Agencja Usług Finansowych, Post Media Leasing, Postdata oraz Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Poczta Polska dysponuje siecią 8,3 tys. placówek i zatrudnia ponad 100 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane