Czytasz dzięki

Pocztówka z Delty Rzeki Perłowej

RACHEL WANG, dyrektor CEE-China Desk w HSBC Bank Polska
opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Myśląc o Chinach, większość osób kojarzy ten kraj z jego stolicą, Pekinem, lub z jego największym miastem, Szanghajem. Niemniej jednak żadne z tych miast nie jest największym obszarem miejskim w Państwie Środka.

 Jest nim Delta Rzeki Perłowej, zamieszkiwana przez populację większą od południowokoreańskiej czy hiszpańskiej, z PKB na poziomie Indonezji. Jest najbardziej gospodarczo rozwiniętą częścią Chin i siedzibą największych, najbardziej innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych firm w tym kraju.

RACHEL WANG, dyrektor CEE-China Desk w HSBC Bank Polska, ekspertka z 15-letnim doświadczeniem w bankowości, która przeniosła się z Delty Rzeki Perłowej do Warszawy, aby wspierać rozwój biznesu klientów HSBC między Europą Środkowo- -Wschodnią a Chinami.
Zobacz więcej

RACHEL WANG, dyrektor CEE-China Desk w HSBC Bank Polska, ekspertka z 15-letnim doświadczeniem w bankowości, która przeniosła się z Delty Rzeki Perłowej do Warszawy, aby wspierać rozwój biznesu klientów HSBC między Europą Środkowo- -Wschodnią a Chinami. Fot. ARC

Delta Rzeki Perłowej to region określany niegdyś mianem „fabryki świata”, dziś bardziej adekwatne określenie to „Krzemowa Delta”. Jest bowiem „domem” zarówno dla chińskich technologicznych gigantów, takich jak Huawei, Tencent (twórca komunikatora WeChat) czy BYD, jak i mniejszych innowacyjnych firm, jak np. producent dronów DJI. Przedsiębiorstwa działające w Delcie Rzeki Perłowej nie koncentrują się już na składaniu produktów zaprojektowanych przez inne firmy, ale same tworzą rozwiązania, które trafiają na światowe rynki. Globalni giganci, tacy jak Lenovo, Apple, IBM, Philips, Lucent czy Olympus, również mają tutaj swoje bazy produkcyjne i jednostki R&D.

Przez lata Chiny były znane z kopiowania, dziś w coraz większym stopniu same rozwijają nowe technologie od podstaw. Świadczy o tym choćby fakt, że Państwo Środka jest jedynym rynkiem wschodzącym w rankingu 25 najbardziej innowacyjnych krajów na świecie (według Global Innovation Index). Mimo rosnącej zdolności do samodzielnego tworzenia technologii Chiny współpracują i będą współpracowały z partnerami z innych części świata. To szansa dla polskich innowatorów, szczególnie że dystans między Państwem Środka a Polską jest dziś znacznie mniejszy, niż można by wnioskować na podstawie odległości geograficznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RACHEL WANG, dyrektor CEE-China Desk w HSBC Bank Polska

Polecane