Pod koniec stycznia - pierwsze kredyty mieszkaniowe z budżetową dopłatą

opublikowano: 02-01-2007, 17:10

W końcu stycznia możliwe będzie uzyskanie z PKO BP kredytu mieszkaniowego z dopłatami budżetowymi.

W końcu stycznia możliwe będzie uzyskanie z PKO BP kredytu mieszkaniowego z dopłatami budżetowymi w ramach rządowego programu "rodzina na swoim", wspierającego rodziny w nabywaniu mieszkania. We wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z PKO BP umowę w sprawie dopłat do odsetek od kredytów mieszkaniowych.

Jak powiedział prezes BGK Wojciech Kuryłek, refundacje części odsetek dotyczyć będą kredytów udzielanych przez banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy pożyczkowo-kredytowe (SKOK-i). Pierwszą umowę BGK zawarł z PKO SA, wkrótce podobna zostanie podpisana z bankiem PEKAO SA. Banki te udzielają ok. 50 proc. kredytów mieszkaniowych.

Pełniący obowiązki prezesa PKO BP Sławomir Skrzypek poinformował na wtorkowej konferencji, że bank spodziewa się, że w 2007 roku, dzięki umowie z BGK, udzieli kredytów mieszkaniowych o wartości co najmniej 1,5 mld zł. Pierwsze kredyty z dopłatą do odsetek będą mogły być udzielone 24 stycznia. Skrzypek podkreślił, że program jest skierowany głównie do osób zamieszkałych w małych miastach.

Zgodnie z porozumieniem, które jest realizacją ustawy "o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu mieszkania", BGK będzie dopłacał 50 proc. kwoty odsetek naliczonych według stopy referencyjnej (obecnie jest to 6,2 proc.) Podstawa naliczenia dopłat jest ograniczona do wartości kredytu przypadającego na 50 m kwadratowych w przypadku mieszkania oraz 70 m kw. dla domu.

Ustawa ogranicza wielkość powierzchni kredytowanego mieszkania do 75 m kw. dla lokalu mieszkalnego oraz do 140 m kw. dla domu jednorodzinnego. O preferencyjny kredyt mogą się ubiegać małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Potencjalny kredytobiorca nie może posiadać własnego lokum.

Według wiceprezesa PKO BP Jacka Obłękowskiego, bank ten w 2006 roku sprzedał kredyty hipoteczne za ponad 11 mld zł i liczy na to, że w 2007 roku sprzedaż wzrośnie o co najmniej 20 proc.

Jak wyjaśnił wiceminister budownictwa Piotr Styczeń, dzięki budżetowym dopłatom może powstać od 315 do 350 tys. nowych mieszkań. Dodał, że resort ma zamiar w najbliższych tygodniach wystąpić z nowelizacją ustawy, która pozwoli na łatwiejsze pozyskanie mieszkań, głownie w większych miastach.

Skrzypek wyjaśnił, że osoby ubiegające się o kredyt w ramach programu "rodzina na swoim" muszą wykazać się zdolnością kredytową taką, jak przy ubieganiu się o komercyjny kredyt mieszkaniowy. (DI, PAP)

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane