Pod koniec września ma być znana lokalizacja CPK

PAP
opublikowano: 14-09-2017, 13:35

W ostatnim tygodniu września br. ma zostać ogłoszony program inwestycji dotyczący budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wraz z jego lokalizacją, poinformował w czwartek PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Wild potwierdził wcześniejsze wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który w rozmowie z PAP informował, że decyzję odnoście lokalizacji CPK poznamy pod koniec września.

Pytany o lokalizację CPK powiedział, że "jednym z podstawowych założeń programu, nad którym pracuje, jest integracja Warszawy i Łodzi".

Wild dodał, że jeszcze przed ogłoszeniem opinii publicznej lokalizacji CPK, wcześniej zatwierdzić musi ją jeszcze rząd. Poinformował ponadto, że trwają prace nad specustawą, która ma przyspieszyć inwestycje związane z budową CPK.

"Równolegle nad pracami nad koncepcją, która zostanie przyjęta przez rząd - mam nadzieję w najbliższych dniach - toczą się prace nad specustawą, która przyspieszy procesy inwestycyjne i usprawni tam, gdzie to tylko możliwe, wszystkie konieczne procesy związane z tą inwestycją" - powiedział Wild. Jak dodał, żeby proces inwestycyjny przebiegał bez zakłóceń, ta specustawa powinna wejść do końca roku.

Pytany o model finansowania powiedział, że "wszystko wskazuje na to, że do momentu, w którym ostateczne decyzje odnośnie finansowania będą musiały zostać podjęte, dzieli nas jeszcze przeszło rok". "Dlatego też, wszystko wskazuje na to, że będziemy chcieli zostawić sobie maksymalną elastyczność w tym zakresie" - powiedział.

Również w czwartek, podczas Forum Lotniczego 2017 zorganizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR Wild mówił, że budowa CPK jest konieczna m.in. z powodu problemów z przepustowością na warszawskim Lotnisku Chopina, które według prognoz "nasilą się w okolicach 2019 i 2020 r.".

Jak tłumaczył, to było "spustem", który sprawił, że należało podjąć decyzję o lokalizacji nowego lotniska. "Nie byłoby to rozsądne nie skorzystać z dorobku zgromadzonych już analiz, ponieważ rynek rzeczywiście rozwija się bardzo dynamicznie. Powody, dla których wszystkie dotychczasowe raporty skłaniały się już do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w świetle nowych faktów - czyli w świetle tego, że przebijamy prognozy - okazują się zbyt konserwatywne" - wskazał.

Jak mówił, budowa CPK jest związana nie tylko z transportem lotniczym, ale także kolejowym, "co wiąże się z istotnymi zmianami w ramach sektora kolei".

Według wicepremiera Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach". Jak mówił, inwestycja może kosztować nawet ponad 30 mld zł.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane