Pod Krakowem o energii słońca

BAW
18-05-2010, 00:00

III Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbędzie się jutro w Niepołomicach.

III Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbędzie się jutro w Niepołomicach.

W środę 19 maja odbędzie się spotkanie poświęcone m.in. perspektywom rozwoju branży, projektom wsparcia, wynikom badań rynku kolektorów.

W Polsce działa około 50 producentów urządzeń i setki firm instalacyjnych. Zatrudniają ponad 4 tys. osób. Sektor rozwijający się w tempie 40 proc. rocznie zabiega, by energetyka słoneczna stała się ważnym składnikiem krajowego planu działań na rzecz od-nawialnych źródeł energii (OZE) do 2020 r. W czerwcu polski rząd ma przekazać plan Komisji Europejskiej. Według prognoz udział energii słonecznej w zużyciu zielonego ciepła w Polsce wzrośnie w najbliższej dekadzie z około 0,7 proc. do 7,5 proc., da zatrudnienie 40 tys. ludzi i przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 3 mln ton.

Krajowi producenci kolektorów słonecznych ponad połowę urządzeń eksportują. Nie dziwią zatem wyniki konkursu GreenEvo Ministerstwa Środowiska na wsparcie polskich specjalności eksportowych. Wśród 29 firm z dziewięciu sektorów zielonych technologii jest pięć firm "słonecznych".

Podczas forum będą zaprezentowane projekty wsparcia energetyki słonecznej: ogólnopolski program mikrodotacji dla osób prywatnych i wspólnot mieszkaniowych, przygotowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz instrumenty podatkowe, które rozważa Ministerstwo Gospodarki.

Zostanie także zawiązane Stowarzyszenie Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej (SPTES). Jego założycielami będą członkowie Panelu Producentów i Instalatorów Urządzeń Energetyki Słonecznej. Stowarzyszenie stanie się 18. zbiorowym członkiem Europejskiej Federacji Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej (ESTIF).

Ponadto przedstawiciele Instytutu Energetyki Odnawialnej przedstawią wyniki badań rynku kolektorów, zwłaszcza słonecznych systemów przygotowania ciepłej wody. Olivier Drücke, prezes Federacji Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej, zaprezentuje wstępne dane o rynku kolektorów słonecznych w całej UE w 2009 r. Pod względem ich sprzedaży w 2008 r. Polska była na siódmym miejscu w Unii.

7,5%

Do takiego poziomu, w ciągu dekady, wzrośnie z obecnych 0,7 proc. udział energii słonecznej w ogólnym bilansie nenergetycznym Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pod Krakowem o energii słońca