Czytasz dzięki

Pod patronatem „Pulsu Biznesu”

DCZ
opublikowano: 27-08-2012, 00:00

Psychologowie o pieniądzach

Jak ludzie radzą sobie z zagrożeniami finansowymi, dlaczego mają problemy z oszczędzaniem, jak zmniejszyć problem niepłacenia podatków – oto niektóre tematy Światowego Kongresu Psychologów Ekonomicznych. W dobie kryzysu finansowego o psychologii rynków finansowych będą dyskutowali badacze z całego świata. „Mikrokosmos psychologii ekonomicznej” to hasło przewodnie 37. Światowego Kongresu Psychologów Ekonomicznych IAREP 2012 (International Association for Research in Economic Psychology), organizowanego przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) we Wrocławiu. Od 6 do 8 września odbędzie się 30 sesji tematycznych i sesja posterowa (inaczej plakatowa: dyskusja przy rozwieszonych plakatach naukowych). Naukowcy z 30 krajów zaprezentują wyniki ponad 150 projektów badawczych. Polskę będą reprezentowali badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Szkoły Głównej Handlowej i z wrocławskiego wydziału SWPS.

– Kongresy IAREP odbywają się co roku. Dotąd Polsce ten zaszczyt przypadł tylko raz w 1989 roku – mówi dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz, sekretarz IAREP, kierownik Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi i dziekan wrocławskiego wydziału SWPS. – Podczas konferencji zostaną zaprezentowane najnowsze wyniki badań z zakresu psychologii ekonomicznej i ekonomii behawioralnej, dotyczące psychologii pieniędzy, psychologii giełdy czy takich zachowań ekonomicznych jak oszczędzanie, zadłużanie się, płacenie podatków i podejmowanie decyzji – wylicza.

Wykłady plenarne wygłoszą prof. Kathleen D. Vohs z Uniwersytetu w Minnesocie, która zajmuje się m.in. psychologią pieniędzy, prof. Stephen Lea z Uniwersytetu w Exeter, badacz m.in. psychologii zadłużania się, ubóstwa oraz oszustw internetowych, prof. Fritz Strack z Uniwersytetu w Würzburgu, badający m.in. procesy podejmowania decyzji, oraz prof. Bogusław Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, antropolog zajmujący się także strategiami podejmowania decyzji w kontekście ewolucyjnym. Dr Agata Gąsiorowska, współorganizatorka kongresu, tłumaczy, że psychologia ekonomiczna jest dziedziną wiedzy ściśle powiązaną z praktyką, a z jej odkryć korzystają specjaliści z rynków finansowych. IAREP działa od 1982 r. i zrzesza naukowców zajmujących się psychologią ekonomiczną: psychologów, ekonomistów, specjalistów z zakresu administracji, marketingu i zachowań konsumenckich z ponad 30 krajów. „Puls Biznesu” objął wydarzenie patronatem medialnym. Więcej informacji o kongresie na stronie www.iarep2012.org.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane