Pod sąd za krytykę sukienki miss universe

AR
opublikowano: 20-12-2018, 10:21

Popularna w swoim kraju youtuberka, która wyśmiewała sukienkę tajskiej miss univerese, usłyszała zarzuty - pisze brytyjski lewicowy portal „The Guradian”.

W niektórych krajach internetowy hejt ma swoje konsekwencje. Krytyka kreacji wieczorowej reprezentantki Tajlandii w tegorocznym konkursie Miss Universe może źle się skończyć dla pewnej youtuberki. Sukienkę zaprojektowała 31-letnia córka króla Tajlandii, która studiowała modę we Francji. W popularnym wśród turystów spragnionych azjatyckich doświadczeń kraju wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna się krytyka monarchii. Wanchaleom Jamneanphol, prezenterka internetowego kanału internetowego (znana jako Mixy Bigmouth), zgodnie z definicjami tajlandzkiego prawa, mogła popełnić cyberprzestępstwo i tzw. zbrodnię lèse-majesté, czyli dopuścić się obrazy majestatu monarchii, w niektórych reżimach traktowaną na równi ze zdradą państwa.

Na zdjęciu kandydatki na Miss Univerese 2018 w sukniach zaprojektowanych przez księżniczkę Sirivannavari Nariratana. Po lewej tegoroczna reprezentantka Tajlandii.
Zobacz więcej

Na zdjęciu kandydatki na Miss Univerese 2018 w sukniach zaprojektowanych przez księżniczkę Sirivannavari Nariratana. Po lewej tegoroczna reprezentantka Tajlandii. Fot. Instagram Sirivannavari Nariratana

W Tajlandii kontrowersyjne prawo dotyczące lèse-majesté jest jednym z najsurowszych na świecie. Artykuł 112 kodeksu karnego mówi o tym, że każdy, kto zniesławia, obraża lub zagraża królowi, królowej, spadkobiercom lub regentom będzie ukarany karą pozbawienia wolności (dosłownie więzieniem) od trzech do piętnastu lat. Wiąże się z tym m.in. zakaz krytycznych wypowiedzi na temat króla i jego rodziny.

Zarzuty przeciwko vlogerce, które sformułował jeden z tajskich miliarderów, dotyczą wypowiedzi na temat jedwabnej sukni zaprojektowanej przez księżniczkę Sirivannavari Nariratana. Youtuberka napisała w poście, że niebieskie działo haoute-couture, które miała na sobie Sophida Kanchanarin (reprezentantka Tajlandii podczas 67.konkursu Miss Universe, który w tym roku odbył się w Tajlandii, w prowincji Nonthaburi), jest po prostu brzydkie.

- Nie mogę zaakceptować, że popularna w świecie online osoba wyrażała tak negatywne opinie, które zagrażają reputacji kraju - powiedział dziennikarzom Kitjanut Chaiyosburanato, tajski biznesmen, który aspiruje do kariery politycznej (to on sformułował zarzuty przeciwko vlogerce).

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu