Pod Sewillą znaleziono 600 kg monet rzymskich

PAP
opublikowano: 29-04-2016, 11:55

19 amfor wypełnionych rzymskimi monetami z brązu, które pochodzą z III i IV wieku, znaleźli robotnicy podczas prac kanalizacyjnych pod Sewillą - donoszą w piątek hiszpańskie media. Archeolodzy twierdzą, że 600-kilogramowy skarb ma wielką wartość historyczną.

"Potrzebne są dalsze badania i analizy, ale już możemy uznać, że znalezisko to ma gigantyczne znaczenie. To unikatowy zbiór, jest bardzo mało podobnych przypadków" - powiedziała, cytowana przez dziennik "El Pais", dyrektor muzeum archeologicznego w Sewilli Ana Navarro. W tym muzeum przechowywane są obecnie amfory.

"Nic nie wiemy o podobnych znaleziskach w Hiszpanii pochodzących z czasów imperium rzymskiego" - zapewniła Navarro.

Na razie zbadano tylko część monet, które łącznie ważą 600 kg. Szefowa muzeum nie chciała spekulować na temat ich dzisiejszej wartości, oszacowała jedynie, że mogą być warte "wiele milionów euro". "Najważniejsza jest ich wartość archeologiczna, a pod tym względem są bezcenne" - podkreśliła.

Na monetach wybito podobizny cesarzy Maksymiana i Konstantyna I Wielkiego. Wydaje się, że monety nigdy nie były używane; najpewniej były one przeznaczone na opłacanie urzędników i żołnierzy.

Robotnicy znaleźli amfory w środę, podczas prac kanalizacyjnych w parku w miejscowości Tomares, 10 km od Sewilli. Roboty zostały wstrzymane, na miejscu obecnie pracują archeolodzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Pod Sewillą znaleziono 600 kg monet rzymskich