Pod skrzydła światowego gracza

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

Ponad 400 tys. zł zysku w pierwszym kwartale. A to dopiero początek.

Pojawia się też wizja przejęcia...

Wadowicki Ponar, producent elementów hydrauliki siłowej, zanotował w pierwszym kwartale 20-procentowy wzrost sprzedaży, do rekordowego poziomu 10,3 mln zł. W ślad za tym rosły zyski firmy z niespełna 250 tys. zł przed rokiem do ponad 400 tys. zł. To oznacza poprawę aż o 60 proc. Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru, twierdzi, że to nie jest ostatnie słowo spółki, która kończy restrukturyzację.

— Postaramy się, aby drugi kwartał był jeszcze lepszy. Zarówno na poziomie sprzedaży, zysku operacyjnego, jak i zysku netto — zapowiada Arkadiusz Śnieżko.

Dodaje, że jeśli na rynku walutowym będzie w miarę spokojnie, kolejne okresy przyniosą dalszą poprawę wyników finansowych.

Na poziom zysku korzystnie wpływają zmiany w strukturze przychodów. Na początku roku sprzedaż krajowa zwiększyła się o 25 proc., a zagraniczna o 8 proc.

Coraz lepszą kondycję Ponaru dostrzegają inwestorzy branżowi i finansowi. Prezes przyznaje, że w ostatnim czasie pojawiły się od krajowych podmiotów oferty przejęcia wadowickiej spółki. Ale choć proponowane ceny były wyższe od wartości rynkowej, zostały uznane za mało atrakcyjne. Powstał za to inny plan, zakładający powiązania kapitałowe z dużym międzynarodowym koncernem.

Chodzi o światowych producentów hydrauliki, którzy już współpracują z Ponarem. Na świecie jest trzech głównych graczy w tej branży: niemiecki Bosh-Rekroth oraz amerykańskie firmy Vicker i Parker. Podjęte zostały już wstępne działania mające na celu wprowadzenie inwestora strategicznego do spółki. Ponar zakończył natomiast analizy przejęć innych firm z branży. I nic ciekawego nie udało się znaleźć. W tej sytuacji w grę wchodzi uruchomienie projektów typu „greenfield”, czyli budowa od podstaw zakładów ukierunkowanych na produkcję konkretnych wyrobów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu