Podatek od leasingu rzeczy używanych

RFA
opublikowano: 08-05-2014, 00:00

KOMENTARZ

URSZULA PŁUSA-SZPADZIK

doradca podatkowy, starszy konsultant w Accreo

W przypadku VAT leasing rzeczy używanych nie różni się od leasingu rzeczy nowych. Od strony leasingodawcy oddanie przedmiotu w ramach leasingu można uznać bądź za dostawę towarów, bądź za świadczenie usług. Z tym pierwszym mamy do czynienia, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń w niej przewidzianych lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione na leasingobiorcę. Gdy ewentualnych odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, mamy do czynienia z tzw. leasingiem finansowym rzeczy używanych, który jest traktowany jako dostawa towarów dla VAT.

W praktyce taka umowa jest rozliczana w VAT jednorazowo z góry, tzn. w chwili faktycznej dostawy towaru, a podatek powinien być naliczony od sumy wszystkich rat. W przypadku leasingu operacyjnego leasingodawca opodatkowuje każdą ratę, najczęściej w cyklu miesięcznym, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Jeżeli chodzi o stawkę, to do końca 2013 r. w leasingu rzeczy zależała ona od tego, czy były nowe, czy używane. Chodzi o leasing rozliczany jak dostawa towarów. Od stycznia 2014 r. zwolnieniu z VAT podlega tylko dostawa towarów wykorzystywanych do działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia podatku należnego. W większości przypadków leasing finansowy towarów używanych podlega stawce podstawowej — 23 proc. lub stawkom obniżonym zależnie od tego, z jakim towarem mamy do czynienia. Leasing towarów używanych traktowany jest jako świadczenie usług i stawką jest 23 proc. W przypadku podatku naliczonego prawo do odliczenia VAT przysługuje korzystającemu w zakresie, w jakim nabywane towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Dla leasingu używanych samochodów osobowych od kwietnia 2014 r. należy stosować ograniczenie w odliczeniu (50 proc. VAT od wydatków), jeżeli są wykorzystywane w sposób tzw. mieszany, czyli poza działalnością gospodarczą także do celów prywatnych.

Przedmiotem leasingu mogą być generalnie tylko środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. Nawet jeżeli wartość rzeczy używanych nie przekracza 3500 zł, to nie można ich jednorazowo zaliczyć w koszty. Jak wspomniano, w leasingu finansowym amortyzacji podatkowej dokonuje korzystający. Kosztem będzie również odsetkowa część opłaty leasingowej. W leasingu operacyjnym amortyzacji dokonuje finansujący. Kosztami uzyskania przychodu dla leasingobiorcy będą: opłaty ustalone w umowie leasingu, czyli opłaty leasingowe, nakłady i wydatki na przedmiot leasingu, a także cena określona w umowie leasingu, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu umowy. Kosztem będzie też VAT w zakresie, w jakim nie będzie korzystającemu przysługiwało prawo do odliczenia, jeśli taki podatek naliczony nie powiększa wartości leasingowanego środka trwałego. [RFA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu