Podatek rolny za dzierżawione grunty będzie płacić dzierżawca - projekt

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-08-2006, 16:11

Podatek rolny za grunty dzierżawione na podstawie przepisów dotyczących rent strukturalnych będzie płacił dzierżawca - określa poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym. Dotychczas ta kwestia nie była uregulowana ustawą.

Podatek rolny za grunty dzierżawione na podstawie przepisów dotyczących rent strukturalnych będzie płacił dzierżawca - określa poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym. Dotychczas ta kwestia nie była uregulowana ustawą.

Poprawka ta zmierza do ujednolicenia warunków dla wszystkich osób wydzierżawiających grunty - wyjaśnił poseł Jerzy Gosiewski (PiS).

Zgodnie z przepisami z 1984 roku o podatku rolnym, dzierżawca był zobowiązany do płacenia podatku rolnego, gdy umowa dzierżawy była zawarta stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Sejmowa komisja finansów i komisja rolnictwa, po rozpatrzeniu projektu w I czytaniu przekazała go do II czytania w Sejmie.

Zgłoszona przez poseł Stanisławę Okularczyk (PO) poprawka, by przepisami tymi objąć także inne grunty nie stanowiące części gospodarstwa nie zyskała akceptacji posłów.

Niniejszy projekt nowelizacji ma charakter porządkujący i nie stanowi obciążenia budżetu państwa.

W myśl ustawy o podatku rolnym, płatnikami tego podatku są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki bez osobowości prawnej, które posiadają lub użytkują grunty rolne.

Podstawą do wyliczenia podatku rolnego jest powierzchnia gruntów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

Maksymalna stawka podatku od gruntów rolnych należących do gospodarstw wynosi równowartość 2,5q żyta od 1 ha przeliczeniowego (ustalonego na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów oraz zaliczenia do okręgu podatkowego), natomiast dla pozostałych gruntów jest maksymalnie równowartość 5q żyta od ha fizycznego.

Podatek obliczany jest według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok kalendarzowy. Cenę tę ogłasza corocznie prezes GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu